Po ponad miesięcznym rejsie do Świnoujścia dopłynął statek Da Chang z maszyną TBM na pokładzie. 17 sierpnia w chińskim porcie Nansha rozpoczął się załadunek rozebranej na 129 elementów maszyny do drążenia tuneli. Statek zawinął jeszcze do Szanghaju i Tianji, skąd 3 września wyruszył w drogę do Europy północną drogą morską przez cieśninę Beringa, wzdłuż wybrzeży Rosji i Norwegii, zawijając po drodze do portów w Danii i Niemczech.

Wczoraj po południu statek wszedł do portu w Świnoujściu i zacumował przy nabrzeżu 87 w pobliżu placu budowy tunelu pod Świną.

Trwa rozładunek elementów maszyny drążącej, którą trzeba będzie znów złożyć w całość o olbrzymich wymiarach. Jej długość to około 100 metrów, średnica ok. 13,5 m, a masa ok. 2740 ton.

Na wyspie Uznam cały czas trwają prace przy budowie komory startowej o długości ok. 120 metrów i szerokości 20 m. To właśnie z niej maszyna TBM rozpocznie drążenie tunelu pod Świną wychodząc na powierzchnie na wyspie Wolin.

Przypomnijmy, że inwestorem projektu jest Gmina Miasto Świnoujście, a Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pełni rolę inwestora zastępczego.