Dziś wchodzi w życie nowelizacja prawa budowlanego. Dzięki temu można rozpocząć inwestycję nie zgłaszając jej i nie mając pozwolenia budowlanego. Nowe prawo oznacza też wyższe kary dla tych, którzy nie przestrzegają procedur.

Na nowelizacji prawa budowlanego skorzystają przede wszystkim właściciele gospodarstw rolnych – ale nie tylko oni. Od 19 września bez pozwolenia i zgłoszenia można budować wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, jak np. garaże, altany, przydomowe ganki, oranżerie i np. tarasy.

Takie obiekty te nie mogą mieć jednak więcej, niż 35 m kw. powierzchni. A bez pozwolenia i zgłoszenia na działce do 500 mkw można wybudować najwyżej dwa takie obiekty. W nowelizacji opisano dość dokładnie co można postawić bez zezwolenia. Na przykład budynek gospodarczy ma służyć np. do przechowywania narzędzi ogrodniczych. Wiata powinna być lekką konstrukcją bez fundamentów, gdzie dach oparty jest na słupach. Fundamentu nie może mieć również altana – to w rozumieniu prawa to lekka ażurowa konstrukcja, która jest elementem architektury ogrodowej. Oranżeria zaś powinna być w znacznej części przeszklona i powinna służyć do rekreacji i uprawy roślin.