Leśnicy szczecińskiej dyrekcji Lasów Państwowych realizują różnego rodzaju przedsięwzięcia, które mają pozwolić pszczołom na efektywne wykorzystanie środowiska m.in. tworzone są liczne barcie i kłody bartne w Nadleśnictwie Barlinek, jak  i w Nadleśnictwie Gryfice. Ponadto by rozpowszechnić w społeczeństwie wiedzę na temat znaczenia pszczół w środowisku leśnym Nadleśnictwo Mieszkowice stworzyło wyjątkowy punkt edukacyjny „Pszczeli zakątek”. Obiekt ma postać ogrodu pełnego kwiatów, drzew i krzewów owocowych, niezbędnych pszczołom do funkcjonowania. Wyposażony jest m.in. w liczne tablice, rzeźbę niedźwiedzia dobierającego się do drzewa bartnego, barci oraz pozwalającej zapoznać się z budową ciała owada rzeźbę pszczoły. Prezentowane są różne typy uli, począwszy od replik najdawniejszych, wykonywanych w pniach drzew, przez tradycyjne ule wielkopolskie i warszawskie, aż do najnowszych, styropianowych konstrukcji.

Ty też możesz pomóc pszczołom! Oto kilka wskazówek:

  1. Przygotuj poidło dla pszczół – dowolne naczynie z wodą oraz kamykami lub patykami, na których owady będą mogły stanąć i napić się wody.
  2. Sadź i siej rośliny, które mogą dostarczyć pszczołom nektaru i pyłku – w swoim ogródku, na balkonie, czy na nieużytkach i zaniedbanych trawnikach, gdzie się da!
  3. W swoich uprawach korzystaj z naturalnych środków ochrony roślin. Unikaj insektycydów (głównie neonikotynoidów) oraz pestycydów toksycznych dla pszczół.
  4. Robiąc zakupy do domu wybieraj produkty z rolnictwa ekologicznego, wolne od GMO – są nie tylko zdrowsze, ale również ich produkcja nie zagraża pszczołom i jest przyjazna środowisku.

Rola pszczół w ekosystemie jest nieoceniona. Te niezwykle robotne stworzenia zapylają ok. 70% gatunków roślin uprawnych na świecie! Zapewniają lepszą jakość owoców i warzyw oraz podnoszą wydajność upraw. Przyczyniają się do utrzymywania bioróżnorodności. Ich wyginięcie poniosłoby za sobą wręcz niemożliwe do oszacowania konsekwencje dla całego środowiska. Niestety ten proces już trwa i jest ogromnym wyzwaniem. 20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół.

Lasy Państwowe