Zanieczyszczenie może dotyczyć aż 10 leków w różnych dawkach. Jak informuje DGP metformina i jej generyki to bardzo popularny lek podawany przy cukrzycy typu II. Szacuje się, że problem dotyczy ok. 2 mln pacjentów w Polsce, którzy go przyjmują.

„Zażywana przez niemal dwa miliony Polaków chorych na cukrzycę metformina może zawierać silnie trujący związek chemiczny m.in. podawany szczurom w celu wywołania u nich chorób nowotworowych” – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Również w środę rano w resorcie zdrowia startują pracę sztabu kryzysowego, który ma zająć się sytuacją. W jego skład mają wejść konsultanci w danych dziedzinach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Skąd taka skala działania? Metformina, w której wykryto zanieczyszczenia jest bardzo popularną substancją podawaną przy cukrzycy typu II. Według szacunków stosuje ją w naszym kraju nawet 1,8 mln pacjentów. Nie chodzi tu tylko o cukrzyków. Stosują ją również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników. W ocenie ekspertów, z którymi rozmawiała gazeta, wstrzymanie lub wycofanie tych leków z rynku europejskiego – co jest jak najbardziej możliwe – może być problemem dla milionów polskich pacjentów.

– Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina wydaje się przerażający – uważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, cytowany przez DGP. Według informacji dziennika, zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie od siebie w dwóch miejscach: w Azji oraz w Niemczech. W obu przypadkach dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które zaopatrują w leki niemal całą Europę.

DGP publikuje też listę preparatów na polskim rynku zawierające metforminę:

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)