Jak udało mi się nieoficjalnie dowiedzieć od wiernych, po niespełna dwóch latach – w przyszłą niedzielę 19 lipca, z kamieńską parafią pożegna się ks. Leszek Tokarzewski. Duszpasterz, który swoją niezwykłą posługę prowadził pośród dość konserwatywnego środowiska, z pewnością zapisał się przez ten okres nie tylko w pamięci parafian, ale także i Czytelników naszego portalu. Jako jedyny, w blisko 10 – letniej historii działalności medialnej kamienskie.info, zdecydował się on na otwartą współpracę i przybliżanie prawd wiary poprzez najbardziej dostępne dla wszystkich medium jakim jest internet. 

Ksiądz Leszek Tokarzewski pojawił się w Kamieniu Pomorskim 25 sierpnia 2018 roku. Nowoczesnym sposobem komunikowania się z wiernymi oraz nieszablonowym podejściem do parafian z pewnością zwrócił uwagę nie jednej osoby. Przełamując pewne tabu, dzięki swojej otwartości, zdecydował się on przyjąć propozycję prowadzenia stałej kolumny zatytułowanej „Słowo na Niedzielę”. Przez okres niespełna dwóch lat przybliżał on Pismo Święte każdemu z ponad 110 tys. indywidualnych Czytelników odwiedzających nas każdego miesiąca, generujących ponad milion odsłon.

Niestety, jak udało mi się nieoficjalnie ustalić 19 lipca, po niespełna dwóch latach spędzonych w kamieńskiej parafii, przyszedł czas na pożegnanie. Dlaczego nieoficjalnie? Bo nie ma o tym ani jednej wzmianki na aktywnie prowadzonej stronie parafii. Nie dowiecie się tego z ogłoszeń parafialnych. Telefon ks. dziekana, proboszcza Dariusza Żarkowskiego, podobnie jak ks. Leszka Tokarzewskiego milczy. O wszystkim mogliśmy się dowiedzieć od rozgoryczonych wiernych, którzy nawet byli gotowi zbierać podpisy pod petycją na rzecz pozostania w Kamieniu Pomorskim osoby duchownego.

Pozostaje jedynie niesmak i atmosfera w której wszystko w tej instytucji odbywa się zawsze w ten sam sposób. Dlatego też, choć nie mam możliwości zrobić tego osobiście, w pełnym zrozumieniu dla pokornej i milczącej postawy ks. Leszka Tokarzewskiego, chciałbym mu bardzo serdecznie podziękować, za czas jaki poświęcił przez okres prawie dwóch lat, aby w jak najprostszej formule przybliżyć nauki Kościoła Katolickiego naszym Czytelnikom.

Dlaczego to robił? Zakładam, że nie dla pieniędzy, ani dla sławy. Z tytułu wygłoszonych na portalu kazań oraz publikacji nie otrzymał nigdy żadnej gratyfikacji. Co więcej, nie zawsze spotykało się to ze zrozumieniem, a bardzo często jego słowa i chęć szerzenia nauk Kościoła natrafiały na krytykę anonimowych komentatorów. Ta nie pomagała, tylko przynosiła zamiast sławy problemy zawodowe. To dlatego jego publikacje w późniejszym okresie były pozbawione możliwości dodawania komentarzy. Sam o to nie prosił, mi jednak nie zależało na generowaniu negatywnych komentarzy, tylko utworzeniu możliwości przekazywania nauk głoszonych przez ponad dwa tysiące lat w nowoczesnej formule. Czytelnicy portalu bowiem, niejednokrotnie dopytywali, dlaczego nie pojawiało się Słowo na Niedzielę. Z pewnością jego działanie, było sposobem na pokazanie nowego oblicza Kościoła, borykającego się z szeregiem problemów takich jak postępująca laicyzacja.

Paweł Ukraiński
Redaktor Naczelny
Portalu kamienskie.info