– Jedna osoba z terenu naszego powiatu znajduje się obecnie w tzw. kwarantannie domowej. Żaden z mieszkańców Powiatu, nie został skierowany na kwarantannę w oddziałach szpitalnych – informuje w odpowiedzi na nasze zapytanie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kamieniu Pomorskim. 

Czym jest koronawirus? Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Jak często występują objawy? Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony? Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe. Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem? Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Z badania przeprowadzonego przez Chińskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CCDC) wynika, że to ludzie starsi – szczególnie z chorobami przewlekłymi – są najbardziej narażeni na zakażenie koronawirusem i ciężki przebieg infekcji. Według danych CCDC prawdopodobieństwo śmierci z powodu choroby COVID-19 wzrasta wraz z wiekiem. Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że jak dotąd większość osób, które zmarły w wyniku zakażenia, chorowała przewlekle, m.in. na nadciśnienie, cukrzycę lub choroby sercowo-naczyniowe.

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce wzrosła do 64. 1 osoba zmarła.