Oddzielimy status bezrobotnego od ubezpieczenia zdrowotnego – zapowiada w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” Iwona Michałek – wiceminister rozwoju, pracy i technologii. Według zapowiedzi, resort pracuje też nad elektronizacją procedur i lepszym dostosowaniem modelu zatrudniania cudzoziemców do potrzeb pracodawców.

Bezrobotny w Powiatowym Urzędzie Pracy w Szczecinie/ Marcin Bielecki /PAP
Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, resort rozwoju, pracy i technologii szykuje reformę urzędów pracy. W planach jest m.in. oddzielenie statusu bezrobotnego od ubezpieczenia zdrowotnego. Szykowane są też – co zapowiada wiceminister Iwona Michałek – zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców.

Według „DGP”, po reformie urzędy pracy miałyby kłaść większy nacisk na aktywizację zawodową i wspierać rozwój kompetencji pracowników.

„Istotną korektą ma być oddzielenie statusu bezrobotnego od ubezpieczenia zdrowotnego. Nie chodzi o pozbawienie opieki zdrowotnej osób pozostających bez pracy, ale o ukrócenie zjawiska rejestrowania się pracujących na czarno jako bezrobotnych tylko po to, by mieć prawo do leczenia” – wyjaśnia dziennik.

źródło:
PAP