Choć obecnie rządzący nie widzą w tym problemu, a wręcz obowiązek odczytywania apelu poległych ze „smoleńskim akcentem” w trakcie oficjalnych uroczystości z obecnością wojska, upamiętniających np. wydarzenia sprzed 70 lat, to jak się okazuje niebawem problemem dla Kamienia Pomorskiego będzie 5 marca 1945 roku. Właśnie na ten dzień przypada zdobycie miasta, w czasie którego krew przelewali m.in. jego przyszli mieszkańcy. Jednak według Instytutu Pamięci Narodowej, ta data nie powinna być upamiętniana.

Wszystko w związku z ustawą dekomunizacyjną, przez którą w ocenie Instytutu Pamięci Narodowej kamieński samorząd będzie musiał dokonać zmiany nazwy jednego z placów. Zgodnie z wprowadzoną przez rząd Prawa i Sprawiedliwości ustawą, kultywowanie wydarzeń, propagowanie komunizmu lub i innego systemu totalitarnego w Polsce jest zabronione.

 Nazwa placu 5 Marca, odnosząca się do daty zdobycia miejscowości przez Armię Czerwoną, podlega zmianie na mocy ustawy – informuje Paweł Knap z Instytutu Pamięci Narodowej.

Wśród walczących o Ziemię Kamieńską znajdowali się Polacy z 5. Pułku Piechoty II Dywizji, dowodzonej przez pułkownika Szabelskiego z I Armii Wojska Polskiego. To im rokrocznie podczas odczytywania apelu pamięci oddawano hołd. Czy byli oni w czymś gorsi i nie zasługują na godne upamiętnienie trudów tego dnia?

Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś, chciał zlikwidować nazwę Placu 5 marca. Na nasz wniosek, kombatantów z poparciem Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, radni uchwalili nazwę placu 5 marca. Tam stoi pomnik „Za Polskość tych Ziem”, tam odbywają się uroczystości z udziałem Wojska Polskiego, Kompanii Honorowej i wszystkich sztandarówpodkreśla Bolesław Cieślik, z kamieńskiego związku kombatantówKamień Pomorski nie zdobywała Armia Radziecka tylko Wojsko Polskie z 1 armii, która zdobyła miasto właśnie 5 marca. 

Nazwa Placu 5 marca, jest nazwą która w pewien sposób honoruje polskich żołnierzy, który zdobywali Kamień Pomorski. Jej zmiana na inną, jest niestosowna – mówi w rozmowie z naszą redakcją Jacek Golusda, przewodniczący Rady Miasta.