Tegoroczne wizyty duszpasterskie zostały odwołane, przesunięte na późniejszy czas lub odbędą się w zmienionej formie, w zależności od sytuacji epidemiologicznej i decyzji biskupa – poinformował rzecznik episkopatu ksiądz Leszek Gęsiak. Zachęcił, by w sprawie kolęd śledzić komunikaty swojej parafii w tej sprawie.

O tym, jak będzie przeprowadzona tegoroczna kolęda, decyduje biskup, a jego decyzja będzie uzależniona od sytuacji epidemiologicznej panującej na danym terenie – przekazał rzecznik episkopatu.

– W niektórych diecezjach wizyta duszpasterska została odwołana, w innych przeniesiona na późniejszy czas, a w jeszcze innych zamiast tradycyjnych odwiedzin księdza w domach odbędą się msze święte dla parafian w kościele – dodał ksiądz Gęsiak.

Zachęcił do „śledzenia komunikatów biskupów i ogłoszeń parafialnych w kościołach i na stronach internetowych parafii, aby być na bieżąco odnośnie wizyty duszpasterskiej w danej diecezji”. Podkreślił, że „nie ma ogólnopolskich wytycznych w tej kwestii”.

Taka sama sytuacja – dodał rzecznik episkopatu – ma miejsce w sprawie dyspens udzielanych przez księży biskupów od mszy świętej w Boże Narodzenie.

– Jeśli chodzi o dyspensy od uczestnictwa w eucharystii w niedziele i święta to również należy śledzić komunikaty poszczególnych ordynariuszy, którzy będą informować wiernych o takiej możliwości na terenie swojej diecezji – powiedział ksiądz Gęsiak.

Według najnowszego rozporządzenia z obostrzeniami do 27 grudnia, podczas świąt Bożego Narodzenia będzie również obowiązywać limit osób na spotkaniach. Na wigilijną kolację będzie można zaprosić jedynie pięć osób. 24 grudnia nie będą za to obowiązywać niektóre ograniczenia handlowe.