Od września ruszają wypłaty zaliczek dla klientów biur podróży, którzy z powodu pandemii nie mogli wyjechać na zagraniczne wakacje. Na zwrot pieniędzy czeka pół miliona turystów. By odzyskać środki, będą musieli sami o nie wystąpić do Gwarantowanego Funduszu Ubezpieczeniowego. Fundusz, po zweryfikowaniu informacji, wypłaci im w ciągu miesiąca gotówkę na konto.

Osoby, które wykupiły zagraniczną wycieczkę i chcą teraz zwrotu pieniędzy, będą musiały się do tego funduszu zwrócić osobiście. W tym celu będą musieli wejść na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i założyć tam indywidualne konto klienta. Do weryfikacji ich tożsamości posłuży: profil zaufany, podpis cyfrowy lub dane z cyfrowego dowodu osobistego.

Uwaga! Konto w UFG powinna założyć ta osoba, na którą była zawierana umowa z biurem podróży. Konto na stronie UFG można założyć już teraz, nie czekając, aż pakiet pomocowy wejdzie w życie – to znacznie przyspieszy procedurę zwrotu środków w przyszłości. Użytkownik konta zostanie też poproszony o wypełnienie odpowiedniego formularza cyfrowego wraz z podstawowymi informacjami, takimi jak: kiedy, u kogo i za ile wykupił wycieczkę oraz danymi do przelewu bankowego, na który ma być dokonany zwrot. Proces obsługi wniosków będzie zdalny i cyfrowy. Fundusz nie przewiduje osobistej ani telefonicznej obsługi interesantów.

– Chcemy szybko i sprawnie przeprowadzić proces zwrotów tak, aby najdalej do końca 2020 r. wszyscy, którzy się do nas zwrócą, a będą uprawnieni do świadczenia, otrzymali zwrot gotówki. Dzięki wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej unikniemy kolejek i stresu – argumentuje Damian Ziąber, rzecznik prasowy UFG. Jak podaje rzecznik, w sprawach niebudzących wątpliwości, po zasięgnięciu informacji z biura podróży, UFG będzie miał 30 dni na zwrot środków na konto. Natomiast w sprawach bardziej złożonych (np. gdy ktoś wykupił wycieczkę dla innej osoby) na wypłatę pieniędzy będzie trzeba zaczekać dłużej, ale nie więcej niż dwa miesiące.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządu pakiet pomocowy dla turystyki i branż pokrewnych ma być wprowadzony pod obrady Sejmu, którego obrady już trwają. Jeśli nie uda się dołączyć projektów do porządku obrad na tej sesji, parlamentarzyści zajmą się nimi podczas kolejnego posiedzenia Sejmu, czyli 6-7 sierpnia.