Zakłady Aktywności Zawodowej z Pomorza Zachodniego otrzymają w bieżącym roku wsparcie Marszałka Województwa. Dziewięć placówek skorzysta ze środków Urzędu Marszałkowskiego oraz funduszy PFRON. Pomoc wykorzystają na częściowe pokrycie kosztów działalności bieżącej oraz na zadania inwestycyjne. Wśród ZAZów znalazł się ten prowadzony przez kamieński PSONI. 

Kołobrzeskie koło PSONI prowadzi placówkę ZAZ w zakresie krawiectwa, ogrodnictwa, poligrafii, a przede wszystkim gastronomii, którą nieustannie rozwija. Specjalizuje się właśnie w przygotowywaniu smacznych, domowych obiadów. Dodatkowo posiada pięć sal, w tym trzy klimatyzowane, przystosowane do organizacji wesel, komunii i szkoleń. Zatrudnia 69 osób, z czego 50 osoby z niepełnosprawnością. W wyniku podpisanej umowy placówka otrzymała 410 tys. zł.

– ZAZ to miejsce wyjątkowe. To nie tylko miejsce kojarzone z pracą czy etatem. To przede wszystkim miejsce terapii i rehabilitacji dla osób z niepełnosprawnością. W ostatnim czasie placówki przeszły wiele pozytywnych zmian. Było to możliwe dzięki pomocy samorządu województwa, a także środkom unijnym Regionalnego Programu Operacyjnego – podkreśliła członek Zarządu Województwa Anna Bańkowska.

W 2021 roku Urząd Marszałkowski przeznaczy dla ZAZ-ów ponad 20 mln zł. Blisko 4 mln zł pochodzi z budżetu województwa, a 16,3 mln zł to fundusze PFRON będące w dyspozycji władz samorządu województwa.

Pierwsze z wymienionych środków zostały na początku stycznia przyznane dziewięciu zachodniopomorskich placówkom. Kołobrzeg to jedno z miejsc, gdzie trafiła pomoc. Ze wsparcia skorzystają także:
1/ ZAZ „Centralna Kuchnia” Stargard prowadzony przez PSONI Koło Stargard – 480 tys. zł;
2/ ZAZ Goleniów prowadzony przez Gminę Goleniów – 670 tys. zł;
3/ MZAZ Dobra prowadzony przez PSONI Koło Szczecin – 850 tys. zł;
4/ ZAZ Kamień Pomorski prowadzony przez PSONI Koło Kamień Pomorski – 320 tys. zł;
5/ ZAZ Juchowo prowadzony przez Fundację im. Stanisława Karłowskiego – 314,2 tys. zł;
6/ ZAZ „Szansa” Choszczno prowadzony przez Gminę Choszczno – 260 tys. zł;
7/ ZAZ Gryfino prowadzony przez Powiat Gryfiński – 200 tys. zł;
8/ ZAZ Wałcz prowadzony przez Powiat Wałecki – 382 tys. zł.

Zakłady Aktywności Zawodowej na Pomorzu Zachodnim świadczą m.in. usługi krawieckie, gastronomiczne, poligraficzne, pralnicze, ogrodnicze, stolarskie, przetwórcze, piekarnicze, meblarskie, samochodowe czy rękodzielnicze. Zatrudniają ponad 800 osób. Prawie 700 z nich to osoby o znacznym lub umiarkowanym stopnia niepełnosprawności, u których stwierdzono autyzm, upośledzenie umysłowe czy chorobę psychiczną. Największe placówki znajdują się w Dobrej koło Szczecina oraz w Goleniowie.