Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kamieniu Pomorskim informują kierowców naszego powiatu o zmianach w przepisach Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, dotyczących konieczności posiadania przy sobie blankietu prawa jazdy w czasie podróży samochodem.

Do tej pory każdy posiadacz polskiego prawa jazdy kierujący pojazdem na terenie kraju zobowiązany był posiadać przy sobie blankiet tego dokumentu. W przeciwnym razie, popełniał wykroczenie.

Zgodnie z nowym prawem, od dnia 05 grudnia 2020 roku wsiadający za kierownicę nie będzie miał już takiego obowiązku, a policjanci, w razie kontroli drogowej, zapytają o dane osobowe, a następnie wprowadzą je do elektronicznego systemu komunikacji z bazą danych czyli Centralnej Ewidencji Kierowców, i w ten sposób sprawdzą czy kierowca posiada uprawnienia do kierowania pojazdami.

Powyższe ułatwienia dla kierowców są jednym z elementów tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców zapowiadanego przez ustawodawcę od 2018 roku. Do tej pory zniesiony również został obowiązek posiadania przy sobie dokumentów obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdu oraz dowodu rejestracyjnego auta. Kolejne zmiany w ramach pakietu nowelizujące dotychczasowe przepisy planowane są na połowę 2021 roku.

Warto wspomnieć, że prawo jazdy dostępne będzie w wersji elektronicznej jako „mPrawo Jazdy” w aplikacji „mObywatel” czyli darmowej, mobilnej aplikacji, za pomocą której już teraz każdy właściciel i współwłaściciel pojazdu znajdzie m.in. „mPojazd” czyli elektroniczną wersję dowodu rejestracyjnego. Zaletą posiadania „mPrawa Jazdy” będzie na przykład możliwość sprawdzenia liczby posiadanych punktów karnych. Policjanci zapewniają, że korzystanie z aplikacji jest bezpieczne (co gwarantuje m.in. profil zaufany)

st.post. Katarzyna Jasion