Rząd w rozporządzeniu zakazał wychodzenia z domów między godz. 19 w sylwestra a godz. 6 w Nowy Rok. Najwyraźniej mieszkańcy Kamienia Pomorskiego wzięli sobie decyzję rządu głęboko do serca gdyż kilka minut po 20 na ulicach Kamienia Pomorskiego nie sposób było natrafić na przemieszczające się osoby.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział na ostatniej konferencji prasowej, że w sylwestra nie obowiązuje godzina policyjna. Wciąż jednak policja ma pilnować, czy Polacy przestrzegają zakazu przemieszczania się w sylwestrową noc. Ma on obowiązywać od 19:00 do 6:00 rano. Zarówno policja jak i sanepid zapowiada mandaty za złamanie tej zasady.

Od godz. 19 w sylwestra do 6 rano w Nowy Rok nie można wychodzić z domu i przebywać w miejscach publicznych. Wyjątkiem są dwie sytuacje: przemieszczanie się osób w celu zaspokojenia niezbędnych potrzeb życiowych ( jak np. wyjście do apteki po leki lub wyjście z psem na spacer) oraz w sprawach służbowych lub w związku z prowadzeniem biznesu (np. osoby, które udają się lub wracają z pracy).

Jak powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, policjanci w sytuacji „bezpodstawnego” wyjścia z domu będą mogli ukarać wychodzących mandatem do tysiąca złotych. Policja może również skierować sprawę do sanepidu. Najwyższa kara administracyjna za złamanie obostrzeń wynosi 30 tys. zł.