W piątek 22 lipca 2016 r. doniosły Jubileusz 90. urodzin obchodzi Pani Jadwiga Blicharz z Kodrąbka. Z tej okazji w środę życzenia Jubilatce złożył osobiście zastępca Burmistrza Wolina Ryszard Mróz wraz z sekretarzem Gminy Romanem Pawłowskim oraz sołtysem Kodrąbka Jackiem Czerniakiem i radną Rady Miejskiej w Wolinie Krystyną Rytlewska.

Pani Jadwiga przyjęła gości w towarzystwie mieszkającej z nią córki Wandy. Ryszard Mróz składając w imieniu Burmistrza i mieszkańców gminy gratulacje dostojnej Jubilatce wręczył kwiaty i drobny upominek oraz życzył wielu lat życia w zdrowiu, dobrym samopoczuciu i pogodzie ducha. Do życzeń przyłączyli się sołtys Kodrąbka Jacek Czerniak i radna Krystyna Rytlewska. Przy kawie i  ciasteczkach w miłej atmosferze Pani Jadwiga wspominała swoje przybycie na ziemię wolińską.

1Jadwiga Blicharz urodziła się 22 lipca 1926 r. w miejscowości Zofijówka koło Włodzimierza Wołyńskiego na Ukrainie. Rodzice Jubilatki prowadzili gospodarstwo rolne, na którym wychowywała się Pani Jadwiga wraz z trójką rodzeństwa – dwoma siostrami i bratem. W 1941 roku po agresji Niemiec na Związek Radziecki została wraz z ojcem wywieziona za swoją matkę, która musiała zostać z młodszym rodzeństwem na roboty przymusowe do III Rzeszy. Pracowała na gospodarstwie rolnym do końca wojny. Tam poznała Czesława, z którym 11 sierpnia 1945 roku wzięła ślub. W ramach akcji przesiedleńczej rodzina Jubilatki w 1947 roku została przesiedlona do Kodrąbka, gdzie objęła 10-hektarowe gospodarstwo rolne. Pani Jadwiga wraz z mężem także prowadzili gospodarstwo rolne a mąż dodatkowo pracował w Przedsiębiorstwie Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich „ODRA” w Świnoujściu.

Pani Jadwiga Blicharz wspólnie ze zmarłym w 2010 r. mężem Czesławem wychowali dwie córki, z których jedna mieszka z nią a druga już nie żyje. Dochowała się czworo wnucząt i czworo prawnucząt. Drogiej Jubilatce życzymy co najmniej 150 lat!

źródło:
UM w Wolinie