W lipcu Visa podniesie limit na płatności zbliżeniowe bez PIN-u. Granicą nie będzie już 50 zł, lecz 100 zł. Nad analogicznym rozwiązaniem pracuje też Mastercard.

17 lipca bieżącego roku Visa wprowadzi nowe regulacje, dzięki którym użytkownicy kart tej organizacji będą mogli rzadziej podawać PIN przy płatnościach zbliżeniowych w sklepie. Obecnie PIN trzeba wpisać przy transakcjach wyższych od 50 zł, a według nowych regulacji wysokość transakcji bez PIN-u zostanie podniesiona do 100 zł.

Wprowadzenie takiej nowości nie jest tak prostym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Aby nowe regulacje Visy działały w praktyce, muszą zostać wdrożone również po stronie banków, jak i operatorów terminali płatniczych. Na to poczekamy jednak przynajmniej do IV kwartału 2020 r., ponieważ instytucje finansowe chcą wdrożyć podniesienie limitu jednocześnie dla kart Visa i Mastercard. Obie organizacje uzyskały na to zgodę Narodowego Banku Polskiego, natomiast Mastercard nie poinformował jeszcze, kiedy wdroży nowość po swojej stronie. Ma to być jednak 2020 r.

Jak wynika z danych Mastercarda, aż 66 proc. transakcji przy pomocy płatności kartą zbliżeniową to transakcje na kwotę powyżej 50 złotych, stąd m. in. działania związane z podwyższeniem limitu.