Jest śledztwo w sprawie śmierci 14 – miesięcznego dziecka, do którego doszło w piątek 25 grudnia. Jak mówi przed kamerami ojciec dziecka, przyczyną śmierci może być efekt niewłaściwie przeprowadzonej deratyzacji. Podejrzenie pada na trutkę na szczury, która w wyniku zjawiska fizycznego mogła przekształcić się w gaz. Przyczyny tragedii ustali biegły.

W piątek kamieńscy strażacy dwukrotnie interweniowali w jednym z mieszkań przy ulicy Moniuszki w Kamieniu Pomorskim. Pierwsze informacje dotyczyły tlenku węgla. Dwie osoby trafiły do szpitala w Gryficach, w tym kilkunastomiesięczne dziecko. Mimo reanimacji, dziecka nie udało się uratować.

Do mieszkania po raz kolejny wezwano straż. Pojawiła się także specjalna jednostka chemiczna ze Szczecina. – Nasze urządzenia pokazały stężenie siarkowodoru. Wpływa on na organizm podobnie jak dwutlenek węgla, wywołując takie skutki, że możemy się źle czuć, być osłabieni, otępieni powodując wymiotypodkreślał kpt. Michał Wiaderski z PSP w Kamieniu Pomorskim.

Do tej pory nie udało się ustalić skąd siarkowodór w mieszkaniu. Jedna z wersji zakłada, że sprawcą tragedii może być trutka na szczury, która w wyniku reakcji fizycznej tzw. sublimacji przekształciła się w gaz. Mieszańcy trzylokalowego budynku od pewnego czasu mieli problemy z gryzoniami, dlatego stosowano trutkę na szczury. Biegły zbada, czy mogą przekształcić się w trujący opar.

Naciskaliśmy na właściciela budynku na przeprowadzenie deratyzacji przez profesjonalną firmę. Jednak ten człowiek postanowił, że zrobił to taniej, nabędzie te środki sam i zrobi to sam chociaż takie środki nie są dopuszczone do obrotu mówił przed kamerami zrozpaczony ojciec dziecka.[Kliknij aby zobaczyć]

Prokuratura wszczęła śledztwo pod kątem substancji trującej. We wtorek ma się odbyć sekcja zwłok chłopca.

Postępowanie dotyczy sprowadzenia zdarzenia, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób mające postać rozprzestrzeniania się substancji trujących, duszących lub parzących wyjaśnia prokurator Alicja Macugowska-Kyszka z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.