50 tysięcy złotych oraz publikacja przeprosin we wszystkich mediach, w których pojawiło się słynne oświadczenie szkalujące gminę Kamień Pomorski. Polskie Stowarzyszenie Klasy Optymist ponosi kolejną sądową porażkę w starciu z kamieńskim magistratem. Choć wyrok jest ostateczny to jak zapowiada mecenas Patryk Zbroja, może być zalążkiem do kolejnych roszczeń z tytułu naruszenia dóbr osobistych Stanisława Kuryłły oraz Marka Świderskiego.

Sprawa ma swoje korzenie w lutym 2015 roku, kiedy do w piśmie przesłanym do mediów, prezydent PSKO Tomasz Figlerowicz poinformował, że Mistrzostw Świata w Kamieniu nie będzie, a stowarzyszenie rezygnuje ze współpracy z władzami miasta i Mariny Kamień Pomorski w związku z jednoznaczną utratą zaufania, wynikającą z braku transparentności i nieetycznych działań przedstawicieli władz i Mariny Kamień Pomorski. Oświadczenie cytowały wszystkie regionalne media. Rozpoczęło ono grę pomiędzy gminą Kamień Pomorski a PSKO, której efektem było dyskredytowanie samorządu oraz nowo wybranych władz w oczach mieszkańców oraz świata żeglarskiego. Ostatecznie stowarzyszenie zdecydowało się się na przeniesienie imprezy do Dziwnowa.

Sąd pierwszej instancji po rozpatrzeniu sprawy nakazał PSKO przeproszenie gminy Kamień Pomorski za zarzut braku transparentności i nieetycznych działań. W ocenie Sądu, twierdzenia te w sposób nieuzasadniony miały narazić władze Kamienia Pomorskiego na utratę potrzebnego zaufania. Polskie Stowarzyenie Klasy Optymist odwołało się od wyroku. Dziś (5.10) miał miejsce finał kolejnej sprawy.

Sąd podtrzymał w całości stanowisko Sądu Okręgowego. Zostało to ocenione jako całkowicie nielojalne i bezpodstawne zachowanie ze strony PSKO. Nawet jeżeli stowarzyszenie miało jakieś wątpliwości, to nie powinno w ten sposób zareagować. Analizując kwestie związane z wysokością zadośćuczynienia Sąd uznał, że dla stowarzyszenia wartość 100 tys. złotych jest za duża i zmniejszył ją do 50 tys. złotychtłumaczy mecenas Patryk Zbroja.

Wszystko wskazuje na to, że to może nie być finał sprawy. Reprezentujący gminę Kamień Pomorski Patryk Zbroja rozważa dochodzenie roszczeń z tytułu naruszenie dóbr osobistych samego Burmistrza Stanisława Kuryłły oraz Marka Świderskiego, Prezesa Mariny Kamień Pomorski. – Nie wykluczam prowadzenia dalszych postępowań w tym zakresie mówi w rozmowie z naszą redakcją Patryk Zbroja. 

Stowarzyszenie ma także na własny koszt rozesłać oświadczenia do mediów, do których przesłało słynne pismo przedstawiające zarzuty wobec władz Kamienia Pomorskiego.