Możliwość korzystania z urządzeń audio bez dostępu do zasilania sprawia, że coraz chętniej zabieramy tego rodzaju sprzęt ze sobą na wyjazdy. Jednak warto zwrócić uwagę na to, jaki sprzęt wybieramy, ponieważ w zależności od konkretnych parametrów, urządzenia mają nieco inne możliwości. W naszym poradniku podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupów.

Głośnik Bluetooth – czy warto?

Na początek zastanówmy się, czy głośnik bezprzewodowy to sprzęt, który warto wybrać. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że głośniki wykorzystujące łączność Bluetooth mają inną jakość nadawania dźwięku niż klasyczne głośniki łączące się ze źródłem dźwięku za pomocą kabla. Głośniki bezprzewodowe mogą nie spełnić oczekiwań oddanych melomanów i osób o szczególnej wrażliwości na jakość dźwięku. Jeśli jednak poszukujesz głośnika, który pozwoli podkręcić głośność w sytuacjach mniej wymagających – głośnik bezprzewodowy będzie dobrym wyborem. Poza biwakowiczami mogą zainteresować się nimi rowerzyści – jazda ze słuchawkami na uszach może być niebezpieczna, a zainstalowanie głośnika na ramiączku plecaka pozwala cieszyć się muzyka i pedałować w jej rytm.

Głośnik Bluetooth – jak działa?

Urządzenie może działać inaczej niż pozostałe rodzaje głośników dzięki łączności bezprzewodowej oraz wbudowanemu akumulatorowi, co umożliwia ograniczenie kabli podczas korzystania. By móc połączyć źródło dźwięku, takie jak telefon, laptop czy odtwarzacz, niezbędne jest sparowanie ze sobą urządzeń. Należy w obu uruchomić tryb Bluetooth, a następnie pozwolić im wyszukać się nawzajem. W urządzeniu źródłowym należy następnie wskazać wybrany głośnik, widoczna będzie tam jego nazwa. Po wybraniu opcji „parowanie” oba urządzenia będą gotowe do pracy w trybie bezprzewodowym. Pamiętaj, że połączenie tego rodzaju ma ograniczony zasięg. Sprawdź głośniki Bluetooth dostępne w Neonet i wybierz najlepszy dla siebie.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu głośnika bezprzewodowego?

Szukając najlepszego głośnika dla siebie należy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Za ich pomocą możesz dostosować sprzęt do swoich potrzeb. Do istotnych kwestii należą:

Pasmo przenoszenia

Jest to zakres częstotliwości, w którym górne wartości odpowiadają za wysokie tony, a mniejsza – za niskie (basowe). Optymalny zakres częstotliwości oscyluje pomiędzy 20 Hz a 20 kHz. Pamiętaj, że głośniki bezprzewodowe nie są dostosowane do przenoszenia czystego dźwięku, a więc jego jakość nie będzie taka sama jak w przypadku słuchawek.

Moc głośnika

Moc głośnik to też parametr, który zawiera istotne informacje, wskazuje ona, ile decybeli można osiągnąć w konkretnym modelu. Urządzenia niewielkich rozmiarów nie posiadają zazwyczaj zbyt wielkiej mocy, zazwyczaj wynosi ona 10 lub 20 W.

Liczba głośników

W tym wypadku parametr ten informuje o konstrukcji głośnika. Teoretycznie im więcej głośników znajduje się w urządzeniu, tym lepiej. Jednak należy pamiętać, że na działanie głośnika wpływa również jakość. Zdarza się, że lepszym wyborem będzie mniejsza liczba lepszej jakości głośników.