W 2020 roku mamy do przepracowania 253 dni. Czeka nas też 113 dni wolnych od pracy. W nadchodzącym roku będziemy pracować o 2 dni dłużej niż w kończącym się 2019.

W całym 2020 roku wypada 13 świąt ustawowo wolnych od pracy, z czego sześć przypada w sobotę lub niedzielę, a siedem świąt wypada w dni robocze. Święta, które dają prawo do wolnego przypadają w styczniu, w kwietniu, w maju, w czerwcu, w sierpniu, w listopadzie oraz w grudniu.

Dni ustawowo wolne od pracy

– 1 stycznia – Nowy Rok

– 6 stycznia – Trzech Króli (Objawienie Pańskie)

– 12 kwietnia – Wielkanoc

-13 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny

– 1 maja – Święto Pracy

– 3 maja – Święto Konstytucji 3 maja

– 31 maja – Zesłanie Ducha Świętego

– 11 czerwca – Boże Ciało

– 15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

– 1 listopada – Wszystkich Świętych

– 11 listopada – Święto Niepodległości

– 25 grudnia – Boże Narodzenie

– 26 grudnia – drugi dzień świąt Bożego Narodzenia

Pierwsza okazja do dłuższego weekendu przypada już w na początku roku. 6 stycznia to poniedziałek, więc większość pracujących może liczyć na 3 dni wolne z rzędu. Kolejny dłuższy odpoczynek wypada tradycyjnie z okazji Wielkanocy, gdzie wolne będą dni od 11 do 13 kwietnia.

Niestety, w tym roku długi weekend majowy będzie trwał tylko 3 dni. 1 maja wypada w piątek, więc można liczyć na długi weekend przedłużony o jeden dzień. Kolejną okazją do przedłużonego wolnego jest wolny czwartek 11 czerwca, kiedy wypada święto Bożego Ciała. Przy jednym dniu urlopu będzie można się cieszyć z 4 dni wolnych.

1 listopada w 2020 roku wypada w niedzielę, więc nie ma co liczyć na dłuższy wypoczynek. Za to święto 11 listopada wypada w środę.

Przyszłoroczne święta Bożego Narodzenia wypadają w piątek i sobotę. Z tego względu pracodawca musi zapewnić dodatkowy dzień wolny w zamian za ustawowy dzień wolny, który wypada w sobotę.