Jak będzie wyglądać tegoroczna Wielkanoc w obliczu zagrożenia pandemią? Biskupi wydali zalecenia odnośnie czynności liturgicznych w tym ważnym czasie.

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski we „Wskazaniach dla biskupów odnośnie do sprawowania czynności liturgicznych w najbliższych tygodniach” wydał instrukcje tego, jak powinny przebiegać obrzędy świąt Wielkanocnych w 2020 roku. W celu uniknięcia rozprzestrzeniania się koronawirusa KEP zaleca rezygnacje z organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów w Wielką Sobotę.

W Wielki Czwartek KEP zaleca zawężenie liczby uczestników Mszy Świętej Krzyżma do najbliższych współpracowników biskupa. Zgodnie z dokumentem biskup może zezwolić na odprawienie drugiej mszy świętej w kościołach i kaplicach w godzinach wieczornych lub rannych tak, by nie doszło do gromadzenia się ludzi podczas jednej uroczystości. Biskupi mają też zrezygnować z tradycyjnego obrzędu umywania nóg.

W Wielki Piątek kościoły będą otwarte dla wiernych, duchowni muszą jednak pilnować, by nocna adoracja Najświętszego Sakramentu odbywała się w małych grupach.

Podobnie małe grupy wiernych będą wpuszczane do kościołów w Wielką Sobotę, by umożliwić modlitwę przy Grobie Pańskim. Nie odbędzie się jednak tradycyjne święcenie pokarmów w kościołach. Biskupi proponują, by zamiast tego przeprowadzić obrzęd błogosławieństwa posiłków przed śniadaniem wielkanocnym.

Biskupi udzielają też dyspensy od obowiązku uczestniczenia w wielkanocnej Mszy Świętej. W Wigilię Paschalną oraz w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego księża nie będą mogli używać wody święconej.