Po raz dziewiąty słuchacze UTW spotkali się w pięknym okresie przedświątecznym, aby podsumować rok, powspominać zwyczaje świąteczne, wymienić doświadczenia i przekazać życzenia.

Było świątecznie i naukowo.  Zaproszenie przyjął dr n. med. Ireneusz Mazurski wraz z małżonką Reginą,   który zaproponował wykład na temat „Co za dużo to nie zdrowo, a za mało to też źle”.  Biorąc pod uwagę tradycyjne potrawy wieczerzy wigilijnej Pan Doktor zwrócił uwagę na korzystny wpływ kwasów tłuszczowych omega-3 zawartych w rybach ( karp, śledź), które spełniają rolę w zapobieganiu miażdżycy i przeciwzapalną. Dla barszczu wigilijnego cenną rolę posiadają zarówno buraki, zawarta w nich betanina o działaniu przeciwutleniającym, przeciwzapalnym i przeciwnowotworowym  jak i grzyby bogate w błonnik pokarmowy, pełnowartościowe białko i związki fenolowe. Poznaliśmy korzystny skład mleka i jego przetworów, w kontekście wigilijnego śledzia w śmietanie, zwłaszcza zawartego w nich wapnia. Znamy też wady i dobrodziejstwo maku oraz orzechów i migdałów (dużo błonnika pokarmowego i mikroelementów).

Pan Doktor Ireneusz Mazurski przybliżył wartości prozdrowotne kawy oraz czerwonego wina  (rosweratrol i kwercetyna zapobiegające miażdżycy). W kontekście nawyków żywieniowych podkreślił ich znaczącą rolę oraz to, iż średnia długość życia mieszkańców krajów skandynawskich i basenu Morza Śródziemnego zdecydowanie przewyższa pozostałe regiony Europy. W związku z tym, zarówno WHO jak i Instytut Żywności w Polsce opracowały nową Piramidę Prawidłowego Żywienia, zwłaszcza dla populacji senioralnej. Jej podstawę stanowi optymalna aktywność fizyczna z wykorzystaniem środków typowych dla grup geriatrycznych. W wykładzie podkreślił  konieczność spożywania w ciągu doby około 2 litrów korzystnych dla organizmu płynów (wody mineralizowane, lekkie napary czarnej i zielonej herbaty, naturalne soki owocowe i warzywne).

Następnie,  Wikariusz – Ks. Robert Dąbrowski  rozpoczął spotkanie modlitwą i błogosławieństwem. Po odczytaniu słów Św. Łukasza, łamiąc się opłatkiem, składano życzenia,  na znak miłości i pokoju. Nie zabrakło życzeń od   Macieja Zielińskiego – Burmistrz Golczewa, Andrzeja Swatowskiego – Zastępcy Burmistrza oraz Oli  Horoszko – Klusek – Psychodietetyka i wykładowcy UTW w Golczewie.

Jak co roku, słuchacze zostali obdarowani  pamiątkowym kalendarzem na 2020 rok, z pracami malarskimi i fotografiami, opisem i refleksjami z V Letniej Szkoły Seniora z Dziwnówka, oraz piernikowymi serduszkami.

W miłej atmosferze przy śpiewie kolęd i pastorałek  w aranżacji Zespołu Śpiewaczego „Maliny” w składzie: Marianna Michalak, Elżbieta Sitkowska, Stanisława Podsiadłowska, Zofia Burbo i  Barbara Kielek, pod kierunkiem instruktora – Andrzeja Koniecznego, zaproszeni do wspólnego śpiewania wspominaliśmy bogaty w wydarzenia miniony rok, podkreślając osiągnięcia i ciekawe inicjatywy.

Uświadomieni  – „Co za dużo to nie zdrowo, a za mało to też źle” przystąpiliśmy do degustacji potraw  wigilijnych. Dzięki hojnym sponsorom – nie zabrakło pysznych potraw: ciasta z Piekarni i Cukierni Pana Wiesława Żelka, pierogów i barszczu czerwonego z Restauracji „Herbowa” –  Pana Marka Zielińskiego. Natomiast Helena i Marian Włodarczykowie, wzbogacili wystrój stołów pachnącymi świerkiem stroikami. Dziękujemy za gesty dobroci!

Szanowni Słuchacze, Sympatycy UTW, Sponsorzy, Przyjaciele – Niech nie zabraknie w Waszych domach wspólnego kolędowania, a Nowy Rok przyniesie szczęście, zdrowie, spełnienie planów, marzeń  i niech przyświeca hasło człowieka: „Kto daje dobro drugiemu, radość też sobie samemu”.

Opracowanie i foto
Janina Kołodzińska – prezes UTW w Golczewie