Do wojewody zachodniopomorskiego wpłynął wniosek o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. Wniosek złożony przez Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest częścią postępowania w sprawie realizacji gazociągu Baltic Pipe, łączącego systemy gazownicze Danii i Polski.

– To kolejny krok w kierunku realizacji strategicznego projektu utworzenia nowego korytarza umożliwiającego transport gazu z Norwegii na rynki polski i duński – mówi wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc – Baltic Pipe i gazoport, te dwie strategiczne inwestycje ulokowane na Pomorzu Zachodnim, mają istotne znaczenie dla wzmocnienia polskiego bezpieczeństwa energetycznego.

Decyzja o ustaleniu lokalizacji zostanie wydana po przeprowadzonym postępowaniu na podstawie ustawy o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. Jeżeli wniosek jest kompletny i nie będzie wymagał dodatkowego postępowania decyzja zostanie wydana w ciągu 30 dni.

Gazociąg Baltic Pipe będzie mógł transportować 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. surowca z Polski do Danii. Przewidywana faza prac budowlanych rozpocznie się w 2020 roku. Dzięki niemu od października 2022 roku będzie można sprowadzać gaz ziemny ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Gazociąg podmorski będzie wychodzić na brzegu Morza Bałtyckiego w Pogorzelicy.