Poznaliśmy odpowiedź na pytanie, z którym zwracało się do nas wielu Czytelników. W parafii św. Ottona w Kamieniu Pomorskim I Komunia św. dzieci z klas trzecich nie odbędzie się w terminie majowym.

Pierwsza komunia święta tradycyjnie odbywa się w maju. Przygotowania do sakramentu rozpoczynają się wiele miesięcy wcześniej – to nie tylko spotkania, w których biorą dzieci oraz ich rodzice, ale i rezerwacja sal, w których odbywają się przyjęcia organizowane po kościelnej uroczystości. Pandemia koronawirusa i wprowadzone w związku z nią ograniczenia (m.in. te dotyczące obrzędów liturgicznych – w mszy świętej może uczestniczyć maksymalnie pięć osób, nie licząc tych, którzy ją sprawują) sprawiły, że tegoroczna pierwsza komunia święta stanęła pod znakiem zapytania.

Decyzja Ks. Dziekana proboszcza Dariusz Żarkowskiego nie zaskakuje. Podobne stanowiska zajmowali bowiem w ostatnich dniach biskupi w całej Polsce. We Wrocławiu tamtejszy metropolita zdecydował, że przynajmniej do Świąt Wielkanocnych, w związku z rozszerzającą się pandemią jakiekolwiek przygotowania zostają wstrzymane. Archidiecezja Poznańska opublikowała Dekret ws. duszpasterstwa w stanie epidemii. Przeczytamy w nim, że do Wielkanocy odwołane zostają wszystkie spotkania z dziećmi, które miały w tym roku przystąpić do komunii i ich rodzicami. Podobne założenia pojawiają się w zaleceniach opublikowanych przez Archidiecezję Lubelską. Jeśli po Wielkanocy ograniczenia nie zostaną odwołane, pierwsza komunia święta nie odbędzie się. Jeśli dzieci wrócą do szkół, decyzję o terminie tegorocznej pierwszej komunii podejmie proboszcz w porozumieniu z rodzicami.