Zanim trafił bezpiecznie do wody, nietypowy gość spacerował sobie przy kamieńskim ratuszu. Natrafił na niego dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Nie wiadomo jak znalazł się w centrum miasta. Krab wełnistoręki pochodzi z Chin. Trafił do europy w wodach balastowych statków płynących do Niemiec. Jego nazwa pochodzi od „futerka” na szczypcach samców, umiejscowionego tak że widać tylko końcówki szczypiec.

– Przy ratuszu siedział sobie spokojnie krab wełnistoręki. Nie wiadomo jak dotarł aż w to miejsce. Kraby spotyka się często na plaży, ale nie na terenie miasta. Został zabrany w miejsce z którego prawdopodobnie wyszedł na brzeg – mówi dyrektor Grzegorz Kurka z Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

Krab wełnistoszczypcy wypiera inne gatunki skorupiaków z terenów, na których się znajduje. Niszczy sieci rybackie i rośliny wodne. Jest uznawany za gatunek szkodliwy, ale nie są znane skuteczne sposoby jego zwalczania. Krab ten jest jedzony jedynie w Chinach, gdzie jest pokarmem cenionym i dość szeroko rozpowszechnionym.