Fuzja ze szpitalem w Gryficach, dalsza obecność EMC, wymiana operatora lub utworzenie spółki na bazie powiatu, która byłaby odpowiedzialna za prowadzenie szpitala – to alternatywy, które widzi dla szpitala św. Jerzego w Kamieniu Pomorskim starosta Józef Malec. W rozmowie z naszą redakcją nie ukrywa, że czasu pozostało niewiele bo ostateczna decyzja zapadnie do końca roku.

Pierwsza z opcji to swoista fuzja ze szpitalem w Gryficach. Wszystko musiałoby się odbyć za zgodą Marszałka Województwa, który finansuje tamtejszą placówkę. – Zlecono już zrobienie stosownej opinii odnośnie racji bytu obydwu podmiotów. W ubiegły piątek mieliśmy wizytacji przedstawicieli szpitala z Gryfic z dyrektorem tamtejszego szpitala na czele. Czekamy na efekty tej wizyty – mówi Józef Malec.

Druga ścieżka to odkupienie części mienia szpitala od obecnego operatora spółki EMC jednak jak zaznacza Starosta, w tym wypadku „diabeł tkwi w szczegółach” dlatego nie jest to takie proste. – Kiedy tylko się za to zabieramy, to wyskakują kolejne kruczki prawne, które trzeba rozpracowywać. Jesteśmy na etapie negocjacji – tłumaczy Malec.

Spółka EMC zgłosiła, że chce zakończyć działalność z końcem października. Co oczywiste nie zgadzamy się na to, bo jeżeli już to realny może być koniec roku. Po pierwsze pozwoli to na zamknięcie roku budżetowego, a poza tym ten czas pozostaje nam na ekspertyzy pozwalające na spokojne powołanie spółki. 

Do tego etapu potrzebne jest powołanie podmiotu w ramach powiatu, który będzie zajmował się działalnością leczniczą bo sam Powiat Kamieński nie może tego wykonywać. Ostatnia droga to ogłoszenie przetargu na nowego operatora. Która droga będzie właściwa? To okaże się najpóźniej do końca br.