W sobotę, 20 czerwca, Fundacja Nasza Ziemia posprząta bałtycką plażę na odcinku od Świnoujścia przez Międzyzdroje do Dziwnowa. Będzie to akcja terenowa w ramach 27 Akcji Sprzątanie świata – Polska. Partnerem wydarzenia jest Procter & Gamble – międzynarodowy koncern, który stworzył Head & Shoulders Beach Bottle, czyli butelkę na szampon składającą się w 20% z plastiku zebranego na plażach. Zapraszamy chętnych wolontariuszy z tego terenu do wspólnego oczyszczenia linii brzegowej z plastiku. 

Plastik? Redukuję. Rezygnuję. Segreguję.

Jak pokazują badania w Polsce i na świecie zużywamy ogromne ilości plastiku, poczynając od jednorazowych foliówek po plastikowe butelki, słomki, kubki czy opakowania.  Znikoma też wydaje się nasza wiedza na temat plastiku w ogóle, bo przecież nie chodzi o pozbycie się tego jakże cennego surowca, ale o na przykład jego prawidłowy recykling.  Tegoroczne Sprzątanie świata – Polska 2020 odbywa się więc pod hasłem: Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję. W czasie od startu do Wielkiego Finału Akcji we wrześniu będziemy zachęcać Polaków, inspirować i motywować do rezygnacji z plastiku tam, gdzie jest to możliwe; do jego redukcji z życia codziennego tam, gdzie są możliwe inne, bardziej ekologiczne rozwiązania i do prawidłowej, odpowiedzialnej segregacji plastiku w gospodarstwach domowych. 

Polskie plaże bez plastiku

Posprzątanie 50 kilometrów linii brzegowej polskiego morza idealnie wpisuje się w motyw przewodni 27 już Akcji, ale też stanowi kontynuację rozpoczętych w ubiegłym roku wspólnych z Procter and Gamble działań na rzecz edukacji ekologicznej. Fundacja Nasza Ziemia we wrześniu ubiegłego roku podczas 26 edycji Akcji Sprzątanie świata – Polska, wspólnie z pracownikami P&G i wolontariuszami, zebrała na plaży nad Wisłą ponad 200 kg plastikowych odpadów. To właśnie dzięki takim wspólnym akcjom oczyszczania plaż organizowanym przez organizacje ekologiczne na świecie oraz setki wolontariuszy, udało się zebrać wystarczającą ilość odpadów z tworzyw sztucznych, które posłużyły między innymi do wytworzenia opakowania dla szamponu marki Head & Shoulders – Head & Shoulders Beach Bottle. Jak będzie tym razem? Czy na tym pięknym odcinku polskiego Bałtyku plaże będą wolne od śmieci, w tym od zagrażających nam poważnie odpadów z tworzyw sztucznych? Przekonamy się już 20 czerwca.

Kwatera Główna SSP2020

W sobotę 20 czerwca o godzinie 10:00 rozstawimy naszą Kwaterę Główną Sprzątania w ogródku gościnnego Vienna House Amber Baltic Międzyzdroje – tuż przy plaży, wejście od strony Promenady Gwiazd.

 Jednocześnie zostaną zorganizowane i wyposażone odpowiednio do sprzątania trzy grupy Wolontariuszy: Zachód (Świnoujście), Centrum (Międzyzdroje) oraz Wschód (Dziwnów). Po edukacyjnej lekcji i instruktażu jak bezpiecznie sprzątać wyruszymy by oczyścić ze śmieci teren przy drodze osiedlowej na osiedlu Przymorze w Świnoujściu; plaże w okolicy zejścia przy bazie rybackiej w Międzyzdrojach oraz tereny Wolińskiego Parku Narodowego a także tereny przy Jeziorze Martwa Dziwna. Czterogodzinne sprzątanie wyznaczonych wspólnie z Urzędami Miast i Gmin oraz dyrekcją Wolińskiego Parku Narodowego terenów, pokażą nam jak ludzie dbają o miejsca piękne z natury. Czy śmiecimy tam, gdzie wypoczywamy i czy szanujemy pracę tych, którzy na co dzień dbają o te cenne zasoby naszej Matki Ziemi.

Terenowe akcje w ramach 27 edycji Akcji Sprzątanie świata – Polska 2020 kończą się zawsze   podsumowaniem zebranych śmieci i wysłuchaniem naszych ekologicznych gości i ekspertów, którymi tym razem będą reprezentanci Vienna House Amber Baltic  Międzyzdroje.  Z hotelowymi ekspertami porozmawiamy o plastiku, ale też o ekologicznych rozwiązaniach w hotelarstwie.  Zawsze też na koniec dziękujemy   uczestnikom naszych terenowych sprzątań. 

Do zobaczenia nad morzem!