E-wizyta to nowa propozycja Ministerstwa Zdrowia, która ma na celu zmniejszyć długie kolejki do lekarzy. W ten sposób konsultacja z chorym będzie mogła odbyć się przez telefon bez wychodzenia z domu. Ostateczna decyzja w kwestii e-wizyty będzie jednak należała do lekarza, który będzie musiał ocenić sytuację zdrowotną pacjenta.

Po wejściu nowych przepisów konsultacje lekarskie będą odbywać się poprzez telefon. Oczywiście, będzie dotyczyć to tylko takich przypadków, które rzeczywiście nie będą wiązały się z koniecznością udania się do lekarza.

– To będzie kolejne po e-recepcie rozwiązanie pomocne pacjentom, seniorom. Na pewno będzie wygodniej. To jednak lekarz zdecyduje, czy w ostateczności konieczna będzie wizyta w gabinecie, czy jednak wystarczy konsultacja telefoniczna – mówił Wiceminister Janusz Cieszyński.

E-wizyta zapewne w dużej mierze skróci kolejki do lekarzy pierwszego kontaktu, gdzie pacjenci często udają się po konsultacje związane z niegroźnymi chorobami. Trzeba jednak mieć na uwadze, że taka opcja nie będzie możliwa wszędzie.