Wigilia_potrawy_554

Wigilia to dzień szczególny, którego kulminacją jest uroczysta wieczerza. Do takiej zasiądą również osoby potrzebujące i samotne. O północy zaś mieszkańcy udadzą się na Pasterkę.

Wigilia Bożego Narodzenia

24 grudnia w Kościele katolickim obchodzona jest Wigilia – kończy ona okres 4-tygodniowego adwentu i poprzedza Święta Bożego Narodzenia. Jej najważniejszym momentem jest uroczysta wigilia wśród bliskich, rozpoczynająca się wraz z „pierwszą gwiazdką na niebie”, która symbolizuje ujrzaną przez Trzech Króli Gwiazdę Betlejemską zwiastującą narodziny Jezusa.

Z Wigilią łączy się wiele zwyczajów i symboli, o których należy pamiętać – przede wszystkim pojawienie się na stole 12 potraw, a przed ich konsumpcją podzielenie się ze wszystkimi opłatkiem i złożenie świątecznych życzeń. Powinno się także zostawić puste miejsce dla niespodziewanego gościa oraz włożyć sianko pod obrus. Jak wiadomo, najmłodsi zawsze najbardziej nie mogą doczekać się otwierania zgromadzonych pod choinką prezentów. 6 stycznia Wigilię będą obchodzić wierni kościoła greckokatolickiego i prawosławnego, a 5 stycznia – kościoła katolickiego obrządku ormiańskiego.

Pasterka

W nocy z 24 na 25 grudnia – na pamiątkę oczekiwania i modlitwy zmierzających do Betlejem pasterzy – odprawiana jest uroczysta msza św., tzw. Pasterka, najczęściej o północy lub w godzinach wieczornych. Msza św. Pasterska zostanie odprawiona o godz. 22.00 i 24.00 w kamieńskiej Katedrze.