Ten weekend to ostatnia okazja do niedzielnych zakupów. Kolejne dwie niedziele handlowe według ustalonego kalendarza przypadną dopiero 13 i 20 grudnia.

Niedziele handlowe jeszcze przed rokiem przypadały w każdą ostatnią niedzielę miesiąca, a w grudniu zakupy można było zrobić nawet w 3 niedziele. 1 stycznia w życie weszły jednak kolejne zapisy ustawy ograniczającej handel w niedziele i święta. Zgodnie z ich zapisem liczba niedziel handlowych została ograniczona do 7 w całym roku.

Za nami już 4 niedziele handlowe. Zakupy mogliśmy zrobić w ostatnią niedzielę stycznia i czerwca, a także w dwie niedziele handlowe w kwietniu. 30 sierpnia będzie kolejną niedzielą handlową w tym roku. Niedziele handlowe 2020 – kalendarz:

\* 26 stycznia 2020,

\* 5 kwietnia 2020,

\* 26 kwietnia 2020,

\* 28 czerwca 2020,

\* 30 sierpnia 2020,

\* 13 grudnia 2020,

\* 20 grudnia 2020.

Przypomnijmy jednak, że również podczas niedziel niehandlowych niektóre sklepy pozostają otwarte. Będzie to możliwe, ponieważ ustawa ograniczająca handel w niedziele i święta przewidziała kilka wyjątków, które nie są objęte zakazem handlu. Na liście takich miejsc znalazły się:

\* placówki pocztowe

\* stacje paliw

\* sklepy działające na zasadzie franczyzy, np. Żabka, Carrefour Express

\* kwiaciarnie

\* apteki

\* lokale gastronomiczne

\* sklepy osiedlowe, jeżeli klientów obsługuje właściciel

\* markety na dworcach PKP

\* miejsca rozrywki

Za nieprzestrzeganie zasad zakazu handlu przewidziane są kary. Na placówkę może zostać nałożony mandatw wysokości 1-5 tys. zł. Sprawa może również trafić do sądu, a tam kara grzywnywyniesie nawet 100 tys. zł.