Obchodzimy dziś 75. Rocznicę Wyzwolenia Wolina. Z tej okazji odbyła się uroczystość oficjalna i symboliczne złożenie kwiatów na cmentarzu. Głos zabrała m.in. Burmistrz Ewa Grzybowska, która podziękowała za udział i zachowanie zasad bezpieczeństwa sanitarnego w związku z panującą epidemią.

„Spotykamy się w innych niż uprzednio okolicznościach. Nie tak tłumnie, z zachowaniem odstępu i ubrani w maski ochronne. Wszystko w dobie pandemii koronawirusa. Ale nasza obecność w nawet tak niesprzyjających warunkach jest dowodem wyjątkowego szacunku wobec Bohaterów 4 maja 1945 roku i zbiorowej pamięci o historii naszego miasta i gminy Wolin. Dziękuję za ten symboliczny udział, istotny dla wszystkich pokoleń obywateli i mieszkańców naszej gminy” – mówiła Burmistrz Ewa Grzybowska.


Dyrektor Regionalnego Muzeum im. Andrzeja Kaubego w Wolinie, Karolina Kokora przedstawiła rys historyczny wydarzeń, które miały miejsce 75 lat temu.

10 marca 1945 roku pod Wolin podeszły i tym samym dołączyły do walk wojska 1 Armii Wojska Polskiego. Ponowne natarcie nastąpiło dokładnie 75 lat temu, czyli 4 maja 1945 roku. Najpierw udało się sforsować Dziwnę, a następnie rozpoczęła się walka o samo miasto. 11 ciężkich ataków zmusiło wroga do ucieczki w stronę Świnoujścia.

Wolin został wyzwolony!