To święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Do wywieszenia flagi zachęcają wszyscy samorządowcy z naszego Powiatu.

Piętnastego października 2003 roku do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt (autorstwa posła Edwarda Płonki ) zmiany ustawy o godle , barwach i hymnie R P , ustanawiający m. in. Dzień Flagi RP. Wybór dnia 2 maja nie był przypadkowy – chodziło o dzień w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii

W toku prac legislacyjnych Senat RP w uchwale z dnia 12 lutego 2004 zaproponował poprawki m. in.: zastąpić Dzień Flagi RP Dniem Orła Białego, uznając godło za naczelne spośród symboli RP. Ostatecznie Sejm odrzucił ww. poprawkę i 20 lutego 2004 ustanowił Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Warto podkreślić że jednym z inicjatorów powstania Święta Flagi R P był mieszkaniec naszego powiatu Leszek Rodziewicz.