– To wstęp przed burza – mówi prof. Andrzej Horban. Wszystko w związku z zanotowanym wczoraj wzrostem zakażeń na poziomie kraju oscylującym na poziomie 9 tys. osób. Doradca premiera zaznacza, że to od nas zależy, jak w najbliższych dniach będzie wyglądać dalsza sytuacja epidemiologiczna w kraju.

Doradca Premiera w trakcie wywiadu przeprowadzonego na portalu TVN24 powiedział, że jest za tym, aby kolejnym etapem luzowania obostrzeń było wprowadzenie nauki stacjonarnej dla wszystkich uczniów szkół podstawowych. Pytany o restauracje, powiedział, że jest on sceptyczny co do luzowania obostrzeń w tym zakresie. 

Co się stanie jeżeli trend zachorowań będzie rósł? – Jeśli poziom zachorowań osiągnie poziom 15 tys. osób dziennie pod koniec przyszłego tygodnia, należałoby powrócić do ostatnich ograniczeń – zaznaczył Horban.

Doradca Premiera nie wyklucza wprowadzenia regionalizacji pod względem ilości zachorowań. – Punktem kluczowym jest tutaj szkoła. Sprawdzamy nauczycieli i nasz niepokój budzi liczba 8-9% zakażonych nauczycieli w województwach północnych. W pozostałym kraju mamy ok. 2%. Może być tak, że na południu kraju zostaną otworzone Szkoły Podstawowe w trybie stacjonarnym, a na północny nie – zaznaczył Horban, niewykluczając, że do końca roku dzieci wrócą do szkół.

Prof. Andrzej Horban poinformował, że dziś możemy spodziewać się decyzji Ministra Zdrowia co do wprowadzenia obowiązku noszenia maseczek z filtrami.