Już w przyszłym roku do publicznego żłobka i przedszkola mogą być przyjmowane tylko te dzieci, które mają zaświadczenie o odbytych szczepieniach obowiązkowych. Projekt autorstwa senatorów Koalicji Obywatelskiej w tej sprawie został przegłosowany w Senacie i skierowany do Sejmu. Poparli go senatorowie wszystkich opcji politycznych.

– Chcemy, żeby ta ustawa weszła w życie jak najszybciej – mówi Faktowi senator Magdalena Kochan z Koalicji Obywatelskiej. Za proponowanymi zmianami głosowali niemal wszyscy senatorowie, tylko jeden z nich wstrzymał się od głosu. To Jerzy Czerwiński z PiS, który chciał, aby przepisy były bardziej restrykcyjne.

Projekt poparł także resort zdrowia. – Idea jest słuszna i Ministerstwo Zdrowia ją popiera – powiedział na sejmowej komisji ustawodawczej Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

– Jako przedstawiciel ministerstwa i lekarz jestem zdecydowanie za tym, aby wyszczepialność polskiego społeczeństwa była jak największa. Dziękuję senatorom za inicjatywę. Myślę, że ta ustawa będzie dalej procedowana w Sejmie – podkreślił przed głosowaniami w Senacie.

Dzieci, które z powodów zdrowotnych nie mogą być szczepione, będą musiały przedstawić zaświadczenie, które to potwierdza. Zaświadczenia takie mają wydawać lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej lub pediatrzy.