Wiadomość o tegorocznej decyzji starosty kamieńskiego o pozwoleniu na budowę jednej z wież w Międzyzdrojach obiegła całą Polskę i niewątpliwie wzbudza wiele emocji. Pojawia się wiele nieprzychylnych komentarzy. Mieszkańcy, ale i turyści zdają się być mocno podzieleni na tych, których taka inwestycja cieszy i na tych, którzy delikatnie mówiąc są zagorzałymi przeciwnikami takiej budowy. A jak to było na początku? Czy rzeczywiście wszyscy mieszkańcy stawiali zdecydowany opór? Jakie były pierwsze reakcje na tak ogromną inwestycję? Przyjrzyjmy się materiałom, które publikowane były w tamtym czasie.

Już w 2008 roku ówczesny burmistrz Międzyzdrojów Leszek Dorosz, podkreślał, że Międzyzdroje nie mogą być cyt. rybacką wioską. W 2017 roku w rozmowie z ,,Wyborczą” podkreślał, że apartamentowce i hotele to miejsca pracy, to bogaci właściciele apartamentów, którzy będą w Międzyzdrojach wydawać pieniądze. W artykule, czytamy: Jestem za tym, żeby powstawały tu wysokie apartamentowce i hotele. Jednym z nich miał być właśnie przeklinany dziś budynek – w tamtym czasie nazywany Diamond Tower.

Kiedy opublikowana została wizualizacja projektu, sieć zalała fala komentarzy:

„Aż się bałem otworzyć ten wątek, z obawy przed tym, że zobaczę jakieś straszydło jak np hotel Gołębiewski w Karpaczu (chociaż wysokość nie ta). A tu pozytywny szok! Ale na razie żadnych konkretniejszych dat jak widzę brak, tylko „3-4 lata”. Oby się udało!”

„Trzeba pamiętać że to 5000 miasteczko, ale ze wszystkich propozycji ta wygląda najpoważniej”.

„No ale teraz na poważnie, to news ciekawy, choć widać, że to baaardzo wczesne stadium rozwoju projektu. Hotel plus apartamenty, to może się udać. Jednak trzeba czekać do pierwszego „wbicia łopaty”.

„Super, tylko trzymać kciuki, żeby to powstało”.

„Dla nas mieszkańców to niby nie jest jakiś atut tak bezpośrednio, bo przecież my nie będziemy tam mieszkać. To jednak znak, że miasto się rozwija, że Międzyzdroje rzeczywiście mają ambicję stać się Perłą Pomorza, bo na razie są tylko jednym z wielu ładnych letnich kurortów”.

„Poza molem, zmieniającą się na szczęście promenadą, nie mamy wiele do zaoferowania. Hotele są albo stare, albo za małe. Żeby przyciągnąć bogatych turystów trzeba budować luksusowe apartamenty”.

Oczywiście pojawiały się również negatywne komentarze, niemniej na zorganizowanym spotkaniu z mieszkańcami nikt nie wyrażał jakiegokolwiek sprzeciwu. Podczas spotkania ,,omówiono inwestycje prowadzone przez gminę i planowane przez prywatnych inwestorów. Te ostatnie wywarły szczególne wrażenie na obecnych. Największe zrobiło wystąpienie (przerywane brawami mieszkańców) sławnej projektantki Ewy Minge, która przedstawiła wizję rozwoju miasteczka na bazie planowanej budowy hotelu Diamond Tower, który – jak zapowiadają inwestorzy – ma być najwyższym apartamentowcem na wybrzeżu.”

Teraz mało kto zdaje się pamiętać, że do takiego spotkania w ogóle doszło, a może obecni przeciwnicy nie chcą o tym pamiętać – http://wyspiarzniebieski.pl/gazeta/128,numer.html

Zgodę na powstanie wież wydali przed 10 laty sami radni. Wówczas jednym z nich był dzisiejszy burmistrz Międzyzdrojów. W udzielonym w Twoje Radio wywiadzie słyszeliśmy: Wtedy w zupełnie innym miejscu było miasto Międzyzdroje. Uważaliśmy, że taki budynek będzie bardzo dużą szansą dla nas. Taką promocją rozwojową. Wtedy też nie było tych budynków, które powstały w ostatnich latach na zasadzie warunków zabudowy. Radni wtedy twierdzili, że jeden taki budynek może być takim kołem zamachowym, jak w latach 90 Hotel Amber Baltic”.

Dziś nie wiadomo jeszcze czy i kiedy rzeczywiście dojdzie do realizacji planowanej inwestycji. Opór mieszkańców, turystów i niechęć samego włodarza miasta może być zwiastunem zmian, choć jak wszyscy wiemy prawo nie działa wstecz, a decyzja o pozwoleniu na budowę wydana przez Starostwo w Kamieniu Pomorskim jest cyt. prawomocna i ostateczna. 

Już nie ma dzikich plaż. Betonują nam wybrzeże – „potworki” rosną jeden po drugim

Zachodniopomorskie > Międzyzdroje jak Cannes

Kurort jak Saint-Tropez?

[Międzyzdroje] Diamonds Tower [145m]

Spór o wysokie apartamentowce w Międzyzdrojach. „To wpływy do budżetu”. „To katastrofa”

Międzyzdroje: apartamentowiec najwyższy nad Bałtykiem

Burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek: Zgodę na powstanie tak wysokiego budynku wydali radni

HOTEL, POBIEROWO