Odwrócenie tendencji w przyroście zakażeń koronawirusem staje się faktem; trend jest dodatni – napisał we wtorek Adam Niedzielski na swoim koncie na Twitterze. Już o poranku ujawnił wtorkowy bilans zakażeń koronawirusem w Polsce. Jak wskazał, jest 5 178 nowych potwierdzonych przypadków Covid-19 i jest ich o ponad tysiąc więcej niż tydzień temu.

Minister zdrowia opublikował we wtorek na Twitterze wykres ilustrujący liczbę i dynamikę zakażeń koronawirusem. „Odwrócenie tendencji staje się faktem. Dzisiejszy wynik – 5178 nowych zakażeń – jest o ponad 1 tys. większy niż tydzień temu” – podkreślił.

Niedzielski zwrócił uwagę, że trend dla tygodniowej stopy wzrostu zakażeń jest dodatni po raz pierwszy od połowy listopada, nie licząc „anomalii postświątecznej”.

Już wczoraj szef resortu zdrowia przestrzegł, że w razie wzrostu zakażeń rząd może zdecydować o ponownym zaostrzeniu restrykcji, które niedawno – ze względu na poprawę sytuacji epidemicznej w kraju – zostały poluzowane. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej odniósł się do weekendowych wydarzeń w Zakopanem. Natychmiast po poluzowaniu koronawirusowych obostrzeń – m.in. otwarciu hoteli i stoków narciarskich – turyści tłumnie zjechali w Tatry, w Zakopanem imprezowali na ulicach, nie dbając o zachowanie dystansu czy zasłanianie ust i nosa. Niedzielski zachowanie turystów nazwał „głupim i nieodpowiedzialnym” i zaznaczył, że „kwestia przywrócenia obostrzeń jest opcją otwartą”.

Nie chciałbym, żeby Krupówki były początkiem trzeciej fali w Polsce – mówił Niedzielski jak dodał, apeluję do wszystkich o odpowiedzialność, która w tej sytuacji ma szczególne znaczenie”. Nie chciałbym też, żeby wysiłek medyków został zniweczony przez tak głupie i nieodpowiedzialne zachowanie – podkreślił.