Nie mamy dobrych wiadomości dla mieszkańców naszego Powiatu. Podczas poniedziałkowej sesji Celowego Związku Gmin R-XXI zajmującego się odbiorem odpadów od firm gospodarujących nimi na terenie poszczególnych samorządów, zapadła decyzja o podniesieniu stawek opłat za wywóz śmieci. To oznacza większe koszty dla przedsiębiorstw, a w perspektywie zapewne podwyżki.

Uchwałę poddali pod głosowanie delegaci gminy Brzeżno, Wierzchowo, Złocieniec, Drawsko Pomorskie, Stepnica, Dobra, Maszewo, Przybiernów. Niestety została ona przyjęta większością głosów, a to oznacza, że od stycznia 2021 roku koszt odbioru odpadów od firm zajmujących się ich gospodarowaniem jak Remondis czy PGK będzie wyższy. To przełoży się bezpośrednio na mieszkańców bo wszystkie firmy zajmujące się odbiorem śmieci będą zmuszone podnieść ceny.

Celowy Związek Gmin R-XXI prowadzi regionalną instalację przetwarzania odpadów komunalnych dla Regionu CZG R-XXI, ustalonego w Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami. Region obejmuje 26 gmin województwa zachodniopomorskiego. W skład celowego Związku Gmin wchodzą wszystkie samorządy naszego Powiatu. Celowy Związek Gmin Zarządza m.in. stacją przeładunkową w Mokrawicy do której dostarczane są odpady odbierane od mieszkańców.