1 stycznia weszła w życie ustawa zmieniająca przepisy dot. napojów zawierających cukier. Prognozowany przez ekspertów dwukrotny wzrost cen widzimy obecnie na sklepowych półkach. Popularna Coca-Cola podrożała niemal dwukrotnie. Więcej zapłacimy także za produkty zawierające słodzik.

Obowiązująca od nowego roku ustawa zmienia przepisy w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów, wprowadzając m.in. opłatę cukrową i związaną ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml tzw. małpki.

Cena napoju Coca-Cola w Biedronce jest obecnie wyższa o ok. 45 proc. (dla poj. 1,75 litra z 4,35 zł do 6,29 zł za butelkę). Więcej zapłacimy także za Coca-Colę Zero (niskokaloryczna odmiana „klasycznej” Coca-Coli). Jej cena wzrosła o ok. 35 proc. Podobnie w przypadku konkurencyjnego napoju Pepsi.

Ustawa wprowadza też opłatę od napojów słodzonych, podzieloną na część stałą i zmienną. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna), opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml – w przeliczeniu na litr napoju.