Rada Miejska w Kamieniu Pomorskim podjęła decyzję w sprawie uchwalenia przyszłorocznego budżetu gminy Kamień Pomorski. Za uchwaleniem budżetu głosowało 10 radnych, trzy osoby były przeciw. Dochody samorządu zaplanowano na poziomie 71 mln złotych natomiast wydatki 68,2 mln zł.

Nie ukrywam że przyszłoroczny budżet niesie za sobą pewne niebezpieczeństwa. Są one związane z działaniami zrzucanymi na samorządy. Myślę tu o wzroście płacy minimalnej, o zmianach z gospodarką odpadami, zmianach podatkowych, kwestii oświatowej i wielu innymi. Jest to budżet na ten moment z nadwyżką, co się wydarzy, jakie niespodzianki spotkaną nas w przyszłym roku, tego nie wiemy. Jest to dalece niesprawiedliwe, że pewne zadania rządowe są zrzucane na samorządy. Wy jako radni, my jako prowadzący Urząd Miasta jesteśmy odpowiedzialni za to, co się na naszym terenie dzieje – podkreślał Burmistrz.

To nie jedyne obciążenia, przed którymi w najbliższym czasie będzie musiała stanąć gmina Kamień Pomorski. Wszystko przez przegrany proces sądowy z jednym z Mieszkańców Wrzosowa. Sprawa dotyczy zmiany planu zagospodarowania przestrzennego przeprowadzonej w kadencji 2010 – 2014. Chodzi o niebagatelną kwotę 3 mln złotych. Warto zaznaczyć, że gmina przekazał już do tej pory 783 tys. złotych.

Kiedy rozmawiam z kolegami czy to z innych samorządów gminnych czy wojewódzkich to każdy z nas czuje pewne niebezpieczeństwo w związku ze zmianami, które dotykają nasz kraj. Ta praca, która została wykonana w ostatnim okresie na terenie naszej gminy jest efektem bardzo dużej odpowiedzialności – zaznaczył Stanisław Kuryłło.

Budżet Gminy Kamień Pomorski został pozytywnie zaopiniowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową opiniującą politykę finansową samorządów. Za głosowało 10 radnych, przeciw były trzy osoby z klubu Łączy nas Kamień – Bogusław Różewicz, Monika Kosińska oraz Kazimiera Szymańska.

Trochę się dziwię członkom klubu Łączy nas Kamień. Żadne wnioski z Państwa strony co do budżetu jak i uzasadnienie dlaczego jesteście przeciwni nie wpłynęło. Mam pewne poczucie jakiegoś braku odpowiedzialności, bo musimy wszyscy razem podjąć decyzję o tym aby realizować pewne zadania. Państwo chcecie je także realizować w swoich okręgach, macie wiele pomysłów na przyszły rok które mają być realizowane, ale z czegoś to trzeba sfinansować. Nie tylko podnoszenie podatków, które w naszej gminie są jednymi z najniższych w województwie. My w tym kierunku nie idziemy, dlatego chciałbym prosić o wyrozumiałość przy różnego rodzaju wnioskach które będą składane w przyszłym roku – stwierdził tuż po głosowaniu Burmistrz.

Słowa Stanisława Kuryłło nie spotkały się z żadną reakcją radnych z Klubu Łączy nas Kamień.