Bon turystyczny wchodzi właśnie na ostatnią prostą. Jak wynika z informacji money.pl, współodpowiedzialny za projekt Zakład Ubezpieczeń Społecznych planuje uruchomić system na przełomie lipca i sierpnia. Trwają ostatnie testy, od pracowników słyszymy, że „pracują dzień i noc”. Polacy będą zaskoczeni efektami – w tym formą wnioskowania o bon. Wirtualne środki będzie można wykorzystać już następnego dnia.

Bonem będzie można płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne na terenie Polski. Jak wyjaśnia MR, bon turystyczny będzie można wykorzystać do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym.

Na razie nie wiadomo, czy bonem będzie można płacić za spływy kajakowe czy parki linowe – wciąż trwają prace nad katalogiem bazy turystycznej, które koordynuje Polska Organizacja Turystyczna. Lista przedsiębiorców pojawi się na stronie bonturystyczny.gov.pl i na bieżąco będzie weryfikowana przez POT, która będzie np. usuwała te podmioty, które znajdą się na niej bez spełnienia wymaganych ustawą warunków.

Za pomocą bonu będzie można dokonywać płatności wielokrotnie, aż do wyczerpania kwoty bonu – informuje POT. Polski Bon Turystyczny ma formę elektronicznego bonu, ważnego do końca marca 2022 r. Wsparcie przeznaczone jest dla rodzin z co najmniej jednym dzieckiem. Bony będą przysługiwać niezależnie od poziomu dochodów – czyli tak samo jak w przypadku 500 plus.

Bon turystyczny będzie mogło otrzymać prawie 2,4 mln rodzin. Blisko 80 proc. (1,9 mln rodzin) ma dwoje lub więcej dzieci, więc otrzyma świadczenie w wysokości 1000 zł i więcej. W sumie z programu będzie mogło skorzystać ponad 6 mln dzieci – szacuje Ministerstwo Rozwoju.

Jak skorzystamy z bonu turystycznego?

Bon turystyczny będzie dostępny po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) – i tu jest podobnie jak w przypadku 500 plus. MR zaznacza, że system pozwala na łatwą rejestrację m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej. Bon zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Bon turystyczny trzeba będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Jak tłumaczy POT, bon turystyczny będzie mieć postać dokumentu elektronicznego. Po aktywacji w systemie teleinformatycznym, prowadzonym przez ZUS, bon będzie przekazany za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej.

Od kiedy będziemy mogli skorzystać z bonu turystycznego?

Jak wyjaśnił rzecznik prasowy POT Grzegorz Cendrowski, obecnie nie jest znana data, od której będzie można dokonywać rejestracji w systemie teleinformatycznym prowadzonym przez ZUS. Dodał, że jest ona uzależniona od daty wejścia w życie ustawy o Polskim Bonie Turystycznym, która na tę chwilę czeka na podpis prezydenta.

źródło:
PAP