Na sejmowej stronie pojawił się rządowy projekt nowelizacji ustawy o akcyzie. Duże zmiany dotyczą m.in. wyrobów tytoniowych, akcyza kwotowa na papierosy ma wzrosnąć o 10 proc. To samo dotyczy alkoholu.

„Na stronie Sejmu pojawił się rządowy projekt nowelizacji ustawy o akcyzie. Duże zmiany m.in. w wyrobach tytoniowych. Akcyza kwotowa na papierosy ma wzrosnąć o 10 proc., a stawka procentowa o 0,64 pp.” – informuje Łukasz Kozłowski, Główny Ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

„Rząd przyjął w czwartek w trybie obiegowym i wysłał do Sejmu projekt przewidujący wzrost akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe” – informuje z kolei Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Już w 2020 r. ta zmiana ma zagwarantować dodatkowe 1,7 mld zł do budżetu. Tyle samo do państwowej kasy ma wpływać w kolejnych latach (co wynika z Oceny Skutków Regulacji).

W OSR czytamy, że „prawdopodobny jest wzrost cen wyrobów akcyzowych przy podwyżce stawki akcyzy”. Pół litra wódki zdrożeje o 1,40 zł, a piwo w półlitrowej puszcze o zawartości 12 stopni Plato – o ok. 6 groszy z VAT-em. Butelka wina ma być droższa o 15 groszy. Z kolei paczka papierosów (20 szt. w paczce) o ponad 1 zł. Proponowana zmiana podwyższa stawki akcyzy na alkohol etylowy i wyroby tytoniowe o 10 proc. Zmiana ma wejść w życie 1 stycznia 2020 r.