Przez cały wrzesień br. trwały badania turystyczne realizowane w ramach zadań promocyjnych Urzędu Miejskiego w Międzyzdrojach. Celem ich było poznanie opinii turystów o Międzyzdrojach oraz określenie celów i kierunków promocji turystycznej na kolejne 4 lata. Forma badań obejmowała ankietę z przygotowanymi 10-cioma pytaniami w konwencji otwartej i zamkniętej. Pytania dotyczyły pobytu turysty w Gminie Międzyzdroje oraz jego pozytywnych i negatywnych spostrzeżeń. Badania prowadzone były w formie ankiety elektronicznej oraz stacjonarnej, na terenie Gminy Międzyzdroje, w języku polskim i niemieckim. Łącznie w ankiecie udział wzięło 671 osób, w tym: w systemie elektronicznym 351 osób i stacjonarnie 262 osoby. Podsumowanie ankiet przeprowadzono odrębnie na podstawie analizy uzyskanych wyników z ankiety stacjonarnej i elektronicznej.
Po przeprowadzonej analizie okazało się, że w części prowadzonych badań w formie elektronicznej i stacjonarnej widoczne były podobieństwa, ale i różnice. Podobnie wypowiedzieli się ankietowani w kwestiach długości pobytu, celu przyjazdu czy skojarzeń z Międzyzdrojami. Różnice dotyczyły szczególnie wieku ankietowanych oraz rodzaju ich zakwaterowania.
Analiza wyników ankiety elektronicznej wskazała, że najwięcej ankietowanych 33% to osoby w wieku 31 – 40 lat, których celem był wypoczynek rodzinny, od 2 do 5 dni (28%), latem – najchętniej w sierpniu. Ankietowani przyjeżdżali własnym środkiem transportu – samochodem (72%) i na nocleg wybierali kwaterę prywatną (36%).
Najwięcej osób wśród ankietowanych stacjonarnie to seniorzy w wieku powyżej 61 lat (35%), których celem była turystyka wypoczynkowa i wypoczynek rodzinny (po 36%). Długość pobytu od 2 do 5 dni (38%) we wrześniu. Ankietowani przyjeżdżali własnym środkiem transportu – samochodem ( 68%) i na nocleg wybierali najchętniej pobyt w hotelu (40%).
Z czym kojarzą się Międzyzdroje? Wśród ankietowanych najczęściej wymieniane były: molo, plaża, wypoczynek, Aleja Gwiazd, wakacje, piękna przyroda i krajobrazy. Negatywne spostrzeżenia z pobytu w naszej gminie to głównie brak miejsc parkingowych. Szczegółowe wyniki z przeprowadzonych badań można przeanalizować na stronie www.miedzyzdroje.pl/strefa turysty/ promocja/ analizy i statystyki.
Anetta Czyżak
UM Międzyzdroje
2 komentarzy
Gerard mówi:
Lis 20, 2019
o godzinie 1:44
Miedzyzdroje, aby wyroznic sie wsrod innych miejscowowsci nad Baltykiem , musza znalezc swoj pomysl na caloroczne oblozenie bazy noclegowej.
Aby zwiekszyc dobrobyt mieszkancow, baza noclegowa powinna byc wykorzystywana 365 dni w roku .
Jednym z takich pomyslow moze byc
Miejski Caloroczny Centralny Osrodek Sportowy.
Kwatery prywatne, pensjonaty i hotele moglyby wykupic abonament dla swoich Gosci do korzystania z MCCOS w przystepnych cenach .
PKP chce sprzedac Międzyzdroje Ośrodek Wypoczynkowy TRYGŁAW ul. Za torem
42769 m2 , czyli ok 4,28ha cena 6,5 mln
Mysle, ze Gmina moze jeszcze ponegocjowac cene z PKP i Gmina Miedzyzdroje powinny ten teren kupic .
Teren ma bezposredni dostep do transportu publicznego- Dworca PKP , duzo zieleni i przepiekny widok na Miedzyzdroje.
To idealne miejsce na Miejski Caloroczny Centralny Osrodek Sportowy przez duze S, z plywalnia, saunami, strzelnica sportowa, sala sportowa do koszykowki ,siatkowki na minimum 5000 miejsc ,z torem kolarskim, kryta hala do tenisa, scianka wspinaczkowa, wieza widokowa, torem saneczkarskim, trasa zjazdowa narciarska na igielicie i lodowiskiem calorocznym, oraz innymi placami do cwiczen calorocznych.
Centralne polozenie, oraz bliskoc PKP gwarantuje Gosci z okolicznych Gmin ,oraz z calej Polski i z zagranicy .
Miedzyzdroje potrzebuja duzych imprez sportowych calorocznych , resortowych, krajowych i miedzynarodowych i taki Miejski Caloroczny Centralny Osrodek Sportowy bylby odpowiedzia na zapotrzebownie duzych grup, ktore chca zorganizowac rozne zawody, w tym miedzynarodowe.
Gmina Miedzyzdroje powinna sie starac o dofiansowanie takiego projektu ze srodkow UE .
Mozliwosc rozgrywania calorocznych zawodow w roznych dyscyplinach sportu z duza widownia na minimum 5000 osob , pozwolilaby na dynamiczany rozwoj miasta, przewage nad mniejszymi osrodkami nad Baltykiem i znaczaco zwiekszyloby oblozenie bazy noclegowej w Miedzyzdrojach, nawet w okresach slabszej frekfencji , od jesieni do wiosny .
Gerard mówi:
Lis 19, 2019
o godzinie 14:26
Burmistrz Miedzyzdrojow powinien wsiasc na rower i zaprosic swoich urzednikow, na rowerowa wycieczke po miescie, ktorego jest Gospodarzem .
Wtedy zobaczy jak malo przyjazne sa Miedzyzdroje dla rowerzystow .
Narzekaja turysci rowerowi z kraju i z zagranicy na bardzo slaba infrastrukture rowerowa w Miedzyzdrojach.
Lokalizacja Miedzyzdrojow w otulinie Wolinskiego Parku Narodowego zobowiazuje.
Wiecej rowerow – mniej samochodow w centrum miasta i wzdluz plazy .
Wtedy latem nie bedziemy oddychali spalinami .
Jak sa braki w budzecie to stawki za parkowanie w szczycie sezonu, czerwiec-sierpien , powinny wzrosnac o 100% i oplata powinna byc pobierana przez cala dobe w tym okresie .
Oplata powinna byc tez nizsza, abonentowa np 7 dni ,jezeli samochod przez 7 dni stoi w tym samym miejscu i nie zanieczyszcza srodowiska .
Z projektu na Zielen za 11 mln minimum 20% powinno byc przeznaczone na sciezki rowerowe w Miedzyzdrojach .
W Miedzyzdrojach powinna byc bezkolizyjna sciezka rowerowa z Dworca PKP na plaze – tak, aby turysci, ktorzy przyjezdzaja pociagami z rowerami, mogli bezpiecznie dojechac do plazy.