Areszty Śledcze w Kamieniu Pomorskim oraz Świnoujściu zostaną zlikwidowane – dowiedziała się nieoficjalnie redakcja portalu kamieńskie.info. Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej odpowiada, że trwa analiza kosztów eksploatacji jednostek penitencjarnych w okręgu szczecińskim, jednak żadne konkretne decyzje nie zapadły. Co innego mówią pracownicy Służby Więziennej, z którymi udało nam się porozmawiać.

O sprawie likwidacji, od jakiegoś czasu coraz głośniej mówi się w środowisku samych pracowników Służby Więziennej. Według naszych informacji, pierwszy, do końca czerwca 2018 roku miałby zostać zlikwidowany Areszt Śledczy w Świnoujściu. Następny w kolejce byłby Areszt w Kamieniu Pomorskim.

To o tyle dziwne, że jakiś czas temu, w trakcie jednej z konferencji prasowych, wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki zapowiedział powstanie zakładu, w którym pracowaliby osadzeni. Co w takim razie z planowaną halą, która miałaby powstać w Oddziale Zewnętrznym Aresztu Śledczego w Buniewicach?

– Nic, nawet jeżeli umowy zostałyby podpisane to zwyczajnie się je wypowie. Decyzja w sprawie Kamienia jak i Świnoujścia w zasadzie już zapadła, czeka tylko na „przyklepanie” kogoś na samej górze. Mamy dostać oferty przeniesienia m.in. do Nowogardu, Goleniowa albo Szczecina – mówi nam pragnący zachować anonimowość jeden z pracowników Służby Więzienniej.

O komentarz w sprawie likwidacji poprosiliśmy Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Szczecinie.

W Polsce funkcjonuje kilkadziesiąt zakładów karnych i aresztów śledczych mieszczących się w budynkach z XVII i XVIII wieku, a nawet starszych. Funkcjonowanie tego typu małych jednostek jest nieekonomiczne, ponieważ koszty ich eksploatacji, napraw oraz modernizacji są bardzo wysokie, taki stan rzeczy powoduje również, że koszt utrzymania jednego więźnia w tego typu jednostce jest zdecydowanie wyższy niż w nowoczesnym zakładzie karnym. W związku z tym planuje się  przekształcenie, kompleksową modernizację lub likwidację wybranych jednostek tego typu, co stanowiło będzie skuteczny sposób racjonalizacji wydatków ponoszonych na ich utrzymanie.  Przekształcenie lub likwidacje nie wpłyną na utratę pracy przez funkcjonariuszy SW, którzy zostaną przeniesieni do nowych lub zmodernizowanych jednostek oraz na zmniejszenie liczby dostępnych miejsc dla osadzonych. Obecnie trwają jeszcze prace nad wytypowaniem jednostek penitencjarnych, które będą przekształcane, kompleksowo modernizowane lub likwidowane – poinformował major Sebastian Matuszczak, Rzecznik Prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Szczecinie – W związku z powyższym na polecenie Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Szczecinie, specjaliści Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Szczecinie, dokonali szczegółowej analizy kosztów eksploatacji jednostek penitencjarnych w okręgu szczecińskim. Do chwili obecnej nie zostały podjęte żadne wiążące decyzje dotyczące przekształcenia, kompleksowej modernizacji lub likwidacji wybranych jednostek.