Policja

Biorąc pod uwagę ruch drogowy, pomimo jego znacznego natężenia związanego z przygotowaniami do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, miniony weekend możemy zaliczyć do bezpiecznych. Dziękujemy wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, którzy zachowują rozwagę i myślą o bezpieczeństwie swoim i innych.

W trakcie weekendu policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kamieniu Pomorskim, zatrzymali do kontroli drogowej dwóch kierujących, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h.

Pierwszą z osób, był 33-letni mieszkaniec Słupska, którego zatrzymano w godzinach popołudniowych w Troszynie. Mężczyzna poruszający się pojazdem marki Skoda przekroczył dozwoloną prędkość o 51km/h, za co zastosowano wobec niego postępowanie mandatowe.

Kolejną osobę, 63-letniego Mieszkańca Świnoujścia, poruszającego się pojazdem marki Ford, zatrzymano do kontroli drogowej w miejscowości Troszyn, gdzie poruszał się on z prędkością przekraczającą prędkość dozwoloną o 56km/h! Wobec mężczyzny również zastosowano postępowanie mandatowe. Ponad to na konto obydwu osób dopisano po 10 pkt.!

Według obowiązujących przepisów, kierowcom, którzy dopuszczą się przekroczenia prędkości w obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h każdy policjant obligatoryjnie zatrzyma prawo jazdy na okres trzech miesięcy. W ten sposób obydwaj mężczyźni utracili swoje uprawnienia.

Zaznaczamy, iż okres zatrzymania prawa jazdy może wydłużyć się do 6 miesięcy jeżeli osoba, która pomimo utraty prawa jazdy, nadal będzie kierowała pojazdem mechanicznym, a ponownie zostanie zatrzymana do kontroli drogowej. Kolejne spotkanie z funkcjonariuszami Policji mogą zakończyć się utratą uprawnień i koniecznością przystąpienia do egzaminu na prawo jazdy.

Przypominamy, że wraz ze wzrostem prędkości wydłuża się droga hamowania, a także zwiększa się odcinek drogi, jaką pokona pojazd, zanim kierowca zdąży zareagować. W przypadku wystąpienia zdarzenia drogowego, może być ono tragiczne w skutkach, jeśli nie dostosujemy prędkości oraz własnych umiejętności do warunków, z jakimi mamy do czynienia. Pamiętajmy, że na drodze nie jesteśmy sami! Nie stwarzajmy zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Przestrzegajmy ustanowionych przepisów ruchu drogowego aby każdy bezpiecznie dojechał do celu swojej podróży.

Ponad to, funkcjonariusz odbywający adaptację zawodową w Międzyzdrojach zatrzymał do kontroli drogowej 56-letniego mężczyznę, który kierował pojazdem marki Scania, w stanie po użyciu alkoholu. Po przebadaniu kierującego na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu pokazał się wynik 0,14 mg/l. Mężczyzna dołączył do grona osób, którym zatrzymano dokument prawa jazdy. Teraz za swoje zachowanie będzie się tłumaczył przed Sądem.

Warto zaznaczyć, że w miniony weekend doszło do jednej kolizji drogowej z udziałem dzikiego zwierzęcia. Pamiętajmy, że gdy robi się zimno zwierzęta częściej przychodzą w rejon dróg publicznych w poszukiwaniu pożywienia. Ponad to, zapadający zmrok uniemożliwia odpowiednio szybkie zaobserwowanie zwierzaka, co może przyczynić się do wystąpienia zdarzenia drogowego. Pamiętajmy, żeby w rejonie łąk, lasów itp. zwolnić i zachować szczególną czujność. Może nas to uchronić przed zbędnymi nieprzyjemnościami.

Rzecznik KPP w Kamieniu Pomorskim