Po latach oczekiwania mieszkańcy Dargobądza, Wisełki oraz Kołczewa doczekają się wodno – kanalizacyjnej rewolucji! Gmina Wolin decyzją Wojewody Zachodniopomorskiego otrzyma 7 mln złotych, 100% dofinansowania na budowę sieci kanalizacyjnej w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. 

Do samorządów w całej Polsce trafi w sumie 12 mld złotych. O tym, ile środków trafi do województwa zachodniopomorskiego w ramach części konkursowej poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki podczas rozstrzygnięcia konkursu. To kolejne pieniądze dla naszego regionu. Latem, dzięki środkom przekazanym w ramach pierwszego etapu programu przekazano środki wszystkim gminom i powiatom.

Gmina Wolin po latach opóźnień w tej materii zdecydowała się na aplikowanie o środki na uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej poprzez budowę kanalizacji sanitarnej w
miejscowości Dargobądz i Wisełka oraz sieci rozdzielczej kanalizacji sanitarnej wraz z odrzutami w miejscowości Kołczewo.

To wspaniała wiadomość dla naszej gminy i mieszkańców. Stworzymy kolejną sieć wodno – kanalizacyjną tam, gdzie niestety przez wiele lat mieszkańcy nie mogli się doczekać realizacji tych podstawowych potrzeb. W przypadku turystycznie aktywnej Wisełki inwestycja nabiera dodatkowego waloru. Dzięki tej ogromnej rządowej dotacji poprawimy jakość i warunki codziennego życia oraz prowadzenia działalności gospodarczej i turystycznej. Zyskujemy kolejne 7 milionów złotych dofinansowania, co daje nam łącznie blisko 30 milionów środków spoza budżetu na kluczowe inwestycje. Z tego miejsca pragnę jeszcze raz podziękować Panu Wojewodzie Zbigniewowi Boguckiemu oraz poprzedniemu Wojewodzie Tomaszowi Hincowi za pomoc i zrozumienie naszych potrzeb – mówi Burmistrz Ewa Grzybowska.

To nie jedyne zadanie wodno – kanalizacyjne. Obecnie trwają prace nad realizacją zadania przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Wolinie wycenione na ponad 2,5 mln złotych. Chodzi o budowę sieci kanalizacji sanitarnej dla mieszkańców tzw. osiedla Światowid II w Wolinie oraz zakup i montaż nowoczesnego wyposażenia stacji uzdatniania i ujęcia wody w Zagórzu oraz Sierosławiu. Całość zadań opiewa na kwotę 2 656 091,93 zł, a zdobyte dofinansowanie stanowi 64% tej kwoty. Dotacja pochodzi z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.