30% budżetu gminy Świerzno? Wszystko wskazuje na to, że takie zamierzenie może się udać. Jak mówi Wójt Radosław Drozdowicz, jeżeli sytuacja epidemiologiczna nie pokrzyżuje planów może to być jeden bardziej obfitujących w inwestycje budżetów. Samorządowiec który od jakiegoś czasu śmiało podkreśla, że chciałby aby Gmina Świerzno była #gminąnowychszans, nie spotkał się jednak z aprobatą wszystkich radnych.

Co chciałby zmienić Wójt? Zamierzeń jest naprawdę sporo, a jeżeli dojdą do skutku, będzie to z pewnością jeden z bardziej obfitujących w zadania inwestycyjne budżetów. 200 tys. złotych na doposażenie spółki komunalnej – zakup ciągnika i koparki tak, aby spółka mogła w jakiś sposób funkcjonować, dalsza modernizacja urzędu z PRLowskiego skansenu w XXI wieczny obiekt – konkretnie wymianę drzwi i podłóg w związku z zaleceniami BHP, zakup nowego sprzętu komputerowego. Przebudowa drogi gminnej w Krzepocinie, Kaleniu, Duniewie, przebudowa chodniku w Jatkach.

Gmina zmodernizuje plac przy OSP w Gostyniu, tak aby mogli korzystać z niego strażacy, po niezbyt fortunnej modernizacji przejścia przez Gostyń, przebudowa drogi w kierunku cmentarza, rozbudowa remizy OSP w Stuchowie z gotowych elementów, modernizacja budynku szkoły w Świerznie na potrzeby utworzenia przedszkola, modernizacja hali sportowej przeprowadzona zgodnie z zaleceniami straży pożarnej i sanepidu w tym wymiana oświetlenia obniżająca koszty funkcjonowania, odświeżenie i remont szkoły w Stuchowie zgodnie z zaleceniami instytucji kontrolnych pod czujnym okiem konserwatora. Wójt planuje także modernizację świetlic wiejskich w Stuchowie czy Gostyniu. Budowa chodniku w Jatkach od mostu w dalszą część wioski, zabezpieczenie pieniędzy na przebudowę drogi z Jatek do Będzieszewa za bagatela 5 mln złotych. 

Inwestycje planowane są z wykorzystaniem wsparcia zewnętrznego chociażby z Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz wielu innych źródeł.

Gmina inwestuje w najmłodszych. Radna Sudnik: „Czy jest nam to potrzebne?”

Wydawać by się mogło, że szeroki wachlarz inwestycji powinien przypaść do gustu każdemu z radnych. Niektórzy radni pomimo zaplanowanego programu rozwoju samorządu mają jednak wątpliwości. Takie pojawiły się chociażby w związku z planami – Czy to jest nam potrzebne? Mam na myśli przedszkole w Świerznie? – dopytywała radna Sudnik.

Jest potrzebne. Wszystkie analizy które robimy po konsultacjach z rodzicami, nauczycielami, bazując na doświadczeniach pierwszego roku funkcjonowania przedszkola w Gostyniu uważam, że jest ono nam potrzebne w wymiarze 10 godzin bez feryjności. Chciałbym, aby prowadziła to organizacja zewnętrzna co sprawi że koszty będą inne, realne i niższe niż po stronie Gminy. Dzieci w Gostyniu mają bardzo bogatą ofertę usług dodatkowych i cieszy się uznaniem mieszkańców. Feryjności żadnej nie ma, jest czynne cały rok, wakacje i we wszystkie przerwy międzyświąteczne. Takie zapotrzebowanie jest też w Świerznie. Co będzie miało wpływ na odpływ dzieci do innych szkół, korzystających z usług w innych samorządach. Inwestycja w dzieci sprawia, że zostaną z nami na kolejne 8 lat szkoły podstawowej – tłumaczył Wójt.

Warto pokazać tu przykład placówki w Gostyniu prowadzonej przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. W tej chwili placówka posiada maksymalne obłożenie, a mimo to jak słyszymy, potrzebne są kolejne miejsca dla maluchów. Wójt nie ukrywa, że oprócz przedszkoli w Świerznie i Gostyniu chciałby także oddział przedszkola filialnego w Stuchowie.

Drogi kością niezgody. Radny Sominka: „Nie wiem skąd taka moda, żeby robić drogi Powiatowe” 

Pierwszy problem z wydatkowaniem środków w ocenie radnego Sominki dotyczy zaplanowanej przez Wójta modernizacji pozostałego odcinka drogi do cmentarza w Świerznie. – Ruch tam niewielki, a kwota na to dość znacząca. Życzyłbym sobie żeby wszystkie drogi były w takim stanie jak ta obecnie – stwierdził radny zaznaczając, że niewiele ludzi tam jeździ, głównie raz w roku.

Cmentarz jest gminny, ogólnodostępny. Uważam, że jest to ważne miejsce, w okolicy będą budowały się nowe domy. Uważam to za zasadne. Z punktu widzenia Sołectwa jest to bardzo ważne, biorąc pod uwagę, że połowa Funduszu Sołeckiego ma zostać przeznaczona na ten celprzekonywał Wójt Drozdowicz.

Kolejnym problematycznym punktem jest zaplanowana przez Gminę Świerzno modernizacja drogi powiatowej w Chominie. Zadanie jeżeli dojdzie do skutku, miałoby być współfinansowane przez Powiat Kamieński najpewniej we wsparciu ze środków zewnętrznych.

Nie wiem skąd taka moda, żeby robić drogi Powiatowe, skoro mamy dużo dróg gminnych które możemy robić. Kwota 400 tys. złotych jest całkiem spora i można ją wydać inaczejocenił radny Sominka.

Udało nam się przebrnąć nie tak ciężkie tematy w Powiecie, że wierzę, że i to się uda. Myślenie nie róbmy dróg Powiatowych bo one nie są nasze, jest troszkę zaściankowe. To są nasze drogi, mamy duży interes bo te drogi biegną przez wszystkie największe miejscowości. Gdyby na to patrzeć, nigdy nie byłoby drogi w Gostyniu, droga wojewódzka przez Świerzno. To są nasze drogi, a czy one mają właściciela po stronie gminy, powiatu czy województwa jest drugorzędne. Niestety sami nie damy rady zrobić wszystkich dróg, stąd pozyskujemy środki na drogi gminne na co jak widać w projekcie budżetu jest szereg środków. Jednak bez naszego wsparcia te drogi powiatowe nie ruszą – ocenił Wójt.

Nie pomogły także argumenty Skarbnika Gminy, który zabezpieczenie środków wskazywał jako karta przetargowa dla Gminy w rozmowach z Powiatem o współfinansowanie zadania. Zarówno radny Krystian Sominka jak i radna Lidia Sudnik w trakcie dzisiejszego posiedzenia komisji głosowali przeciw proinwestycyjnemu budżetowi Gminy Świerzno na 2021 rok.