Jest nowa lista krajów z zakazem lotów do Polski. Na liście znalazły się m.in. Francja, Hiszpania, Izrael i USA. Rozporządzenie obowiązuje od 16 do 29 września.

Jak poinformowano w rozporządzeniu, wprowadza się zakaz wykonywania lądowań maszyn cywilnych, które wykonują loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium 30 krajów. Na liście opublikowanej w rozporządzenia są m.in. Francja, Hiszpania, Izrael, Czarnogóra, Brazylia i Boliwia.

Lista państw objętych zakazem od 16 września:
1) Belize
2) Bośni i Hercegowiny
3) Czarnogóry
4) Federacyjnej Republiki Brazylii
5) Królestwa Bahrajnu
6) Królestwa Hiszpanii
7) Państwa Izrael
8) Państwa Katar
9) Państwa Kuwejt
10) Państwa Libia
11) Republiki Argentyńskiej
12) Republiki Chile
13) Republiki Francuskiej
14) Republiki Gwatemali
15) Republiki Hondurasu
16) Republiki Iraku
17) Republiki Kolumbii
18) Republiki Kostaryki
19) Republiki Libańskiej
20) Republiki Malediwów
21) Republiki Mołdawii
22) Republiki Namibii
23) Republiki Panamy
24) Republiki Paragwaju
25) Republiki Peru
26) Republiki Surinamu
27) Republiki Zielonego Przylądka
28) Stanów Zjednoczonych Ameryki
29) Wielonarodowego Państwa Boliwia
30) Wspólnoty Bahamów

Pasażerowie, którzy mają zaplanowane loty z jednego z wymienionych krajów, powinni się spodziewać wiadomości od linii lotniczych. Z powodu epidemii koronawirusa do 15 września obowiązywał zakaz międzynarodowych połączeń lotniczych do 44 krajów m.in. do Hiszpanii, Malty, Mołdawii, Czarnogóry, czy Stanów Zjednoczonych. Warunkowo, zakaz nie był stosowany do czarterów wykonujących loty na zlecenie organizatora turystyki.

Rząd tłumaczył, że wykaz państw i terytoriów, z których wykonywanie lotów jest objęte zakazami w ruchu lotniczym, został sporządzony w oparciu o dane publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control) według stanu na 24 sierpnia 2020 r. i co do zasady uwzględnia 14-dniową skumulowaną liczbę zachorowań na Covid-19 na 100 000 osób przy współczynniku przekraczającym 60.