W najbliższy poniedziałek, 18 stycznia, uczniowie klas 1-3 podstawówek wrócą do szkół: o takiej decyzji rządu poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Starsi uczniowie będą nadal mieć lekcje online.

„Od 18 stycznia zdecydowaliśmy o utrzymaniu wszystkich dodatkowych obostrzeń oprócz uruchomienia nauczania stacjonarnego w klasach 1-3 w szkołach podstawowych” – ogłosił Adam Niedzielski.

Zaznaczył przy tym, że powrót najmłodszych uczniów do szkół to „najbardziej nieśmiały krok”, na jaki możemy się zdecydować, uwzględniając zarówno ryzyko rozwoju pandemii koronawirusa, jak i koszty odcięcia najmłodszych dzieci od szkolnych grup rówieśników.

Decyzję ws. powrotu uczniów do szkół rząd ogłasza na tydzień przed zakończeniem zimowych ferii. W tym roku, właśnie ze względu na pandemię koronawirusa, postanowiono, że we wszystkich regionach ferie odbędą się w jednym terminie: od 4 do 17 stycznia. Od 9 listopada natomiast wszyscy uczniowie uczą się zdalnie: tego dnia lekcje online wprowadzono w klasach 1-3 podstawówek, już wcześniej natomiast w domach uczyli się starsi uczniowie: z klas 4-8 podstawówek i ze szkół ponadpodstawowych.

Dzisiaj zaś w całym kraju ruszyły masowe testy na obecność koronawirusa dla nauczycieli klas 1-3 szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół.