To ważny i wyczekiwany dzień dla uczniów Szkoły Podstawowej w Jarszewie! W poniedziałek 27 stycznia biblioteka w tej placówce wzbogaci się o 1000 wybranych przez dzieci książek. To nagroda w 4. edycji konkursu Empiku „Tysiąc powodów by czytać”.

Już w poniedziałek 27 stycznia o godz. 11:30 na ulicach Jarszewa i Kamienia Pomorskiego będzie można zobaczyć kolorową ciężarówkę wypełnioną tysiącem nowych, pachnących jeszcze farbą drukarską książek. To specjalna przesyłka kierowana do uczniów Szkoły Podstawowej w Jarszewie, niedaleko Kamienia Pomorskiego, którzy znaleźli się w gronie laureatów konkursu “Tysiąc powodów by czytać”. W ciężarówce znajdą się również dodatkowe książkowe prezenty dla mieszkańców Jarszewa – warto się więc uważnie rozglądać i szukać specjalnie oznaczonego samochodu! Ostatni najważniejszy przystanek na jego trasie to zwycięska szkoła.

Dzieciaki z Jarszewa same zapracowały na tę wyjątkową nagrodę. Zgłosiły do konkursu pracę plastyczną przedstawiającą scenę z książki Katherine Paterson „Most do Terabithii”.

Jess buduje z desek most prowadzący do tajemniczej krainy Terabithii i przeprowadza przez niego siostrę May Belle. Uczennice wybrały tę scenkę, bo uwiodła je potęga wyobraźni głównego bohatera, który po stracie przyjaciółki, próbuje poradzić sobie z pustką, jaka po niej pozostała. Wykonały pracę, której głównym celem było pobudzenie wyobraźni. Przedstawiły świat, w którym most „nie jest jedynie stertą zwykłych desek nad prawie wyschniętym strumieniem”, ale jest światem, w którym bez obawy można być sobą – wyjaśnia przedstawiciel Szkoły Podstawowej w Jarszewie.

Zwycięzców konkursu wybrali użytkownicy aplikacji mobilnej Empiku, którzy w tym roku oddali rekordową liczbę głosów – było ich aż 925 066. Na tym etapie uczniowie z Jarszewa również dawali z siebie wszystko. Przy wsparciu swoich nauczycieli nakręcili filmik, który miał zachęcać do głosowania na ich pracę.

– Bardzo nas cieszy, że konkurs, który organizujemy z roku na roku wywołuje w uczniach i ich opiekunach coraz więcej pozytywnych emocji, zapału i motywuje ich do wspólnej pracy. W Empiku wierzymy, że każda książka to przynajmniej jeden powód do tego, aby rozpocząć przygodę z czytaniem. Uważamy, że biblioteki szkolne, a przede wszystkim ich pracownicy, mają wielki wpływ na zarażanie dzieci pasją do czytania. Ważne jest to, że uczniowie zwycięskich szkół w naszym konkursie sami wybierają tytuły, które trafią na biblioteczne półki – są to więc te wymarzone i wyczekiwane lektury. Zależy nam na tym, aby książki były inspiracją do odkrywania świata i jego tajemnic oraz do pogłębiania pasji i zainteresowań młodych ludzi – komentuje Justyna Chmielewska, organizator konkursu.
„Tysiąc powodów by czytać” to program popularyzujący czytelnictwo wśród dzieci. Ważną rolę w spełnieniu czytelniczych marzeń dzieci odgrywają uczestnicy programu Mój Empik – każdy z nich, robiąc zakupy, przekazuje cegiełkę na wsparcie tej wyjątkowej akcji. Do tej pory we wszystkich edycjach konkursu Empik wręczył w sumie 32 000 książek.
mapka.jpg