– 10 osób z terenu naszego powiatu znajduje się obecnie w tzw. kwarantannie domowej, 25 osób objętych nadzorem epidemiologicznym. Nikt nie jest hospitalizowany – informuje w odpowiedzi na nasze zapytanie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kamieniu Pomorskim. 

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Postanowiliśmy zapytać także o to jak Sanepid kontroluje przestrzeganie przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia dotyczącego lokali gastronomicznych.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny informuje, iż za nieprzestrzeganie zapisów rozporządzenia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemiologicznego można nałożyć mandat, a także wystosować wniosek o ukaranie do sądu. Kontrole sposobu działalności lokali gastronomicznych są weryfikowane przez przedstawicieli Powiatowego Państwowego Inspektora Sanitarnego oraz przedstawicieli Policji i Straży Miejskiej – dodaje Powiatowy Inspektor Sanitarny Anna Banasiak.