W Dzień Wszystkich Świętych, już po raz piąty, Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej organizuje kwestę na Cmentarzu Komunalnym w Kamieniu Pomorskim. W tym roku jej celem, tak jak w poprzednich dwóch latach, będzie upamiętnienie miejsca spoczynku mieszkańców naszego miasta, których szczątki (odkryte podczas prac archeologicznych na tzw. Kwartale Dominikańskim) ekshumowano na kamieńską nekropolię.

Kwesta została zgłoszona do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, zarejestrowana pod numerem 2019/4766/OR oraz zamieszczona na portalu zbiórek publicznych.

Tegoroczna zbiórka, jak już wspomniano, będzie piątą tego typu zorganizowaną przez TMZK w naszym mieście. Dzięki datkom zebranym w ubiegłych latach udało nam się wykonać nowy nagrobek dla Tadeusza Malczewskiego (1892-1961) pioniera polskiej służby zdrowia na Ziemi Kamieńskiej i pierwszego Lekarza Powiatowego w powojennym Kamieniu Pomorskim oraz oczyścić najstarsze nagrobki na naszym cmentarzu (z lat 20. i 30. XX w.) znajdujące się w lapidarium zlokalizowanym od strony ulicy Cypriana Kamila Norwida.

W ubiegłym roku zebraliśmy rekordową jak dotąd kwotę 5 757,39 zł. Dzięki tym środkom pracownicy kamieńskiej firmy „EXPRES-BUD Konserwacja Obiektów Zabytkowych Krzysztof Kapczyński” przeprowadzili drugi etap prac związanych z wykonaniem pomnika (nieodpłatnie zaprojektowanego przez kamieńskiego artystę-rzeźbiarza Stanisława Motykę) w miejscu zaniedbanego grobu ziemnego w którym złożono szczątki ekshumowane z dawnego cmentarza na tzw. Kwartale Dominikańskim. Drugi etap objął budowę cokołu mogiły, roboty ziemne związane z fundamentami i przygotowanie płyt żelbetowych pod zamocowanie nagrobnych płyt kamiennych. Przed nami trzecia część prac, która – mamy nadzieję –  zakończy wykonanie nagrobka.

W Dzień Wszystkich Świętych, w godzinach 10.00 – 15.00, będziemy z puszkami przy bramach na nasz cmentarz od strony ulicy Norwida i Szczecińskiej. Liczymy na Państwa wsparcie!

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej